Co „Potwory” mylą się w sprawie morderstwa Erika i Lyle’a Menendezów?


Jako doświadczony analityk prawny z doświadczeniem w prawie karnym i medioznawstwie od dłuższego czasu śledzę sprawę braci Menéndez. Z mojej perspektywy wydaje się, że twórcy „Potworów” podeszli do tej zawiłej historii w sposób wyważony, starając się przedstawić obie strony bez zajmowania jednoznacznego stanowiska co do ich winy lub niewinności.


Krytycy wyrażają niezadowolenie ze sposobu, w jaki serial Netflix Monsters przedstawił Lyle’a Menéndeza i Erika Menéndeza, powołując się na niespójności z rzeczywistymi wydarzeniami, które doprowadziły do ​​ich niesławnej sprawy o morderstwo.

Serial, który miał swoją premierę 19 września, skupiał się głównie na postaciach Lyle’u (Nicholas Alexander Chavez) i Eriku (Cooper Koch), którzy w 1989 roku zostali uwięzieni za morderstwo swoich rodziców. W drugim sezonie Monsters zagłębił się w różne punkty widzenia na temat co mogło skłonić to rodzeństwo do odebrania życia rodzicom, José (Javier Bardem) i Kitty (Chloë Sevigny). Zbadano ich twierdzenia, że ​​działali w samoobronie po latach rzekomego wykorzystywania fizycznego, emocjonalnego i seksualnego.

Przed premierą Potwory w serwisie Netflix niektórzy widzowie zaczęli wyrażać obawy dotyczące potencjalnej sensalizacji elementów związanych z głośną sprawą. W szczególności niektórzy fani zwrócili uwagę, że zwiastun i plakat serialu zdawały się sugerować kazirodczy związek między Lylem i Erikiem.

Program, jakkolwiek subtelnie, zdawał się fałszywie przedstawiać pewne aspekty incydentów, w wyniku których Lyle i Erik otrzymali wyrok dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego. Chociaż Potwory nie potwierdziły tego wyraźnie na ekranie, poza kilkoma przypadkami, które zostały wyrwane z kontekstu.

Dzień po premierze Erik wydał oświadczenie, w którym skrytykował produkcję Ryana Murphy’ego.

W oświadczeniu Erika opublikowanym na stronie Lyle’a na Facebooku czytamy: „Czułem, że wyszliśmy poza kłamstwa i szkodliwe przedstawianie Lyle’a, a mimo to serial zdawał się tworzyć zniekształcony obraz Lyle’a oparty na złośliwych stereotypach. Trudno mi to ocenić. myślę inaczej, ale uważam, że Ryan Murphy celowo fałszywie przedstawił naszą rzeczywistość, mając złe intencje.

Erik wyraził frustrację z powodu sposobu, w jaki przedstawiono punkt widzenia jego i Lyle’a, dodając: „Przykro mi wiedzieć, że nieuczciwy portret tragedii związanych z naszą zbrodnią przez Netflix cofnął bolesną prawdę o kilka kroków w tył — do czasów, gdy prokuratura zbudowała narrację w oparciu o system przekonań, że mężczyźni nie byli wykorzystywani seksualnie i że mężczyźni doświadczyli traumy związanej z gwałtem inaczej niż kobiety. W ciągu ostatnich dwudziestu lat te okropne kłamstwa zostały zakłócone i zdemaskowane przez niezliczone odważne ofiary, które przełamały swój osobisty wstyd i odważnie wypowiedziały się na ten temat”.

Kontynuował: „Więc teraz Murphy kształtuje swoją okropną narrację poprzez podłe i przerażające portrety Lyle’a i mnie oraz przygnębiające oszczerstwa. Czy prawda nie wystarczy?”

Kontynuuj przewijanie, aby znaleźć niektóre nieścisłości zauważone w Potwory serwisu Netflix:

Morderstwo Jose i Kitty

W sierpniu 1989 r. władze zostały wezwane do wystawnej rezydencji rodziny Menendez w Beverly Hills po tym, jak Lyle doniósł, że po powrocie do domu odkrył śmierć swoich rodziców. Niestety, José odniósł sześć ran postrzałowych, a Kitty dziesięć.

„Potwory” serwisu Netflix przedstawia wyimaginowany scenariusz, w którym Lyle i Erik rzekomo strzelali do swoich rodziców, gdy nieoczekiwanie przyłapali ich na oglądaniu telewizji. Widzowie natychmiast w mediach społecznościowych zaczęli podkreślać, że wstępne raporty śledcze wskazywały, że José został śmiertelnie postrzelony od tyłu, co oznaczało, że nie mógł zidentyfikować sprawcy.

Tymczasem w serialu podkreślono, że José i Kitty szybko zdali sobie sprawę, że ich synowie do nich strzelają. Co ciekawe, w serialu Lyle ponownie wysiadał z samochodu, aby zdobyć dodatkową amunicję w celu zabicia swojej rannej i uciekającej matki, co przerażająco przedstawiono jako potworne zachowanie.

Prawda o związku Erika i Lyle’a – i te insynuacje dotyczące kazirodztwa

Początkowo Lyle i Erik omawiali wydarzenia po śmierci rodziców w premierowym odcinku. Później, gdy Lyle pod wpływem narkotyków niespodziewanie pocałował Erika w usta, wywołało to ostrą krytykę na różnych platformach społecznościowych.

W dalszej części programu pisarz Dominick Dunne (w tej roli Nathan Lane) omówił różne motywy stojące za decyzją Erika i Lyle’a o zamordowaniu rodziców. Oprócz teorii dotyczących fortuny Menéndezów, Dunne wysunął hipotezę, że bracia skrywają tajemnicę, która została ujawniona przed śmiercią José i Kitty.

W następnej chwili scena zmieniła się i pokazała Kitty wchodzącą do łazienki, by zastać jej synów, Erika i Lyle’a, w nieoczekiwanej sytuacji – biorącej prysznic. Należy zauważyć, że ani Erik, ani Lyle nie przyznali się, że byli ze sobą związani romantycznie lub seksualnie.

W swoim reportażu dotyczącym tej głośnej sprawy Dunne, prawdziwy autor, nigdy nie przedstawił tej teorii; zamiast tego napomknął o tym w artykule dla Vanity Fair opublikowanym w 1990 roku, wspominając, że jego źródła twierdziły, że bracia doświadczyli wykorzystywania seksualnego.

Potworny akt sugerowania przez te istoty kazirodczej teorii spotkał się z ostrym potępieniem, wzmocnionym oskarżeniami, że ich wspólny brat, José, dopuścił się molestowania. Lyle zapewnił, że jego ojciec zaczął go molestować w wieku sześciu lat i przestał dwa lata później, czego psychologiczne następstwa doprowadziły do ​​tego, że Lyle przyznał się, że również molestował Erika. Podobnie Erik zarzucił, że znęcanie się nad José rozpoczęło się, gdy miał sześć lat i trwało tuż przed morderstwem.

Seksualność Erika

Zasadniczo trzeci i czwarty odcinek Potworów zagłębia się w osobiste historie bohaterów Lyle’a i Erika, w szczególności w ich doświadczenia z przemocą. W szczególności odcinek Erika – trwający około 30 minut – oferuje wgląd w to, jak te traumatyczne doświadczenia wpłynęły na jego postrzeganie związków i seksualności. Portret fikcyjnej postaci Erika sugeruje również, że pozostawał on w romantycznym związku z przyjacielem płci męskiej za obopólną zgodą i wyrażał zainteresowanie mężczyznami przebywającymi w więzieniu.

Jako zagorzały wielbiciel nie mogę powstrzymać się od refleksji nad postacią Erika w serialu. Mimo że wypierał się swojej seksualności, wydaje się, że przeszłość, w której był molestowany w dzieciństwie, sprawiła, że ​​zaczął kwestionować naturę swoich atrakcji. Serial subtelnie sugeruje, że Erik darzy mężczyzn uczuciami, do których może nie czuć się całkowicie komfortowo, przyznając się lub rozumiejąc siebie.

Wcześniej Erik był przesłuchiwany w sprawie plotek podczas otwartej rozmowy z Barbarą Walters.

Powiedziałabym własnymi słowami: „Wbrew fałszywemu założeniu prokuratora z 1996 r. nie jestem homoseksualistą. Zasugerował mi ten pomysł ze względu na molestowanie seksualne, którego doświadczyłam w przeszłości ze strony ojca, sądząc, że jeśli zostałem poddany sodomii, musiało mi się to podobać, więc muszę być gejem. Jest to głęboko błędna logika, ale ważne jest, aby to wyjaśnić: nie jestem gejem. Otrzymałem jednak wiadomości od wielu osób ze społeczności LGBTQ+, które znalazły powiązanie w mojej historii i chcę wyraźnie podkreślić, że brak wykorzystywania seksualnego przeze mnie nie unieważnia ich doświadczeń ani tożsamości.

W świecie spoza mojej ekranowej osobowości związałem się małżeństwem z Tammi Ruth Saccoman od 1999 roku. W tym samym czasie Lyle związał się z Anną Eriksson w 1996 roku, ale ich związek nie trwał długo, ponieważ się rozstali sposób pięć lat później. Następnie zakochał się w Rebece Sneed i w 2003 roku wymieniliśmy śluby.

Kluczowe momenty z procesu

W 1990 roku Lyle i Erik zostali aresztowani pod zarzutem dwóch morderstw pierwszego stopnia. Trzy lata później rozpoczął się proces, w którym bracia stanęli przed sądem oddzielnie. Prokuratorzy okręgowi Pamela Bozanich i Lester Kuriyama prowadzili oskarżenie, przesłuchując indywidualnie Lyle’a i Erika podczas procesu. To przesłuchanie pojawiło się w programie „Potwory”.

W programie ujawniono, że Bozanich odkrył, że Erik kłamał na temat poprzedniej próby jego i Lyle’a zakupu dwóch broni palnej, których później użyli do zabicia swoich rodziców. Jednak ten błąd w mówieniu prawdy był znaczący nie dlatego, że Bozanich go odkrył, ale dlatego, że to Kuriyama zadał pytania, które ostatecznie ujawniły największe kłamstwo podczas procesu.

W ogniu mojego zapału jako oddanego fana nie mogę powstrzymać się od podzielenia się tym intrygującym zwrotem akcji: początkowy proces w prawdziwym życiu zakończył się impasem, a ławie przysięgłych nie udało się osiągnąć konsensusu werdyktu. Kolejny proces wszczęto w 1995 r., jednak prokuratura skutecznie zakwestionowała większość dowodów dotyczących rzekomego molestowania. To zmusiło Erika i Lyle’a, znajdujących się obecnie przed wspólnym procesem, do przedstawienia nowej strategii obrony.

Podczas drugiego procesu Lyle zdecydował się nie składać zeznań, aby uniknąć przesłuchania po opublikowaniu swojego osobistego dziennika zatytułowanego „Prywatny dziennik Lyle’a Menendeza: własnymi słowami!”. Bracia Menéndez zostali w 1996 roku skazani za morderstwo pierwszego stopnia i otrzymali wyrok dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Wielokrotnie odwoływali się od wyroku, jednak jak dotąd apelacje te były odrzucane.

Sposób, w jaki przedstawiano Lyle’a

Po obejrzeniu „Potwory” wydaje się, że Erik jest przedstawiany jako najbardziej współczujący z braci Menéndez, podczas gdy Lyle jest ukazany w mniej korzystnym świetle ze względu na jego zażywanie narkotyków, częste zaabsorbowanie spadek z testamentu José i złe traktowanie Erika i innych osób.

Wielu widzów wyraziło ciekawość w mediach społecznościowych, dlaczego Lyle wypadł tak niekorzystnie w porównaniu z Erikiem. Szczególnie dostrzegli rozbieżności pomiędzy portretem braci Menéndez a zeznaniami ich rodziny i znajomych, co rysowało obraz zupełnie inny niż ukazany w serialu. Choć może nie jest to całkowita nieścisłość, niektórzy widzowie uznali jednostronną narrację za mniej bezstronną.

Ich problemy z prawnikiem

Erik i Lyle zostali zatrzymani po serii rozmów, które odbyli ze swoim terapeutą, doktorem L. Jeromem Ozielem, i które później okazały się zawierać szczegóły dotyczące popełnionych przez nich morderstw. W tym czasie dr Oziel był wplątany w romans z Judalonem Smythem, któremu zwierzył się ze swoich sesji z braćmi Menéndez. Kiedy ich związek się zakończył, tylko Smyth przekazał tę informację policji. W wyniku naruszenia poufności w 1997 r. cofnięto Ozielowi pozwolenie na wykonywanie zawodu.

Leslie Abramson, która reprezentowała Erika, sprowadziła doktora Williama Vicary’ego na ocenę i leczenie. Później Vicary oświadczył pod przysięgą, że jego zdaniem zarzuty Erika dotyczące molestowania są uzasadnione. Jednak w trakcie postępowania sądowego ujawniono, że Abramson mógł poprosić Vicary’ego o wymazanie i przepisanie części swoich notatek, aby uniknąć wspominania o jakichkolwiek informacjach, które mogłyby potencjalnie obciążyć jej klienta.

Podczas procesu Abramson skorzystała z prawa przysługującego jej na mocy Piątej Poprawki, uniemożliwiając jej obciążanie siebie. Jednakże wszczęto śledztwo w tej sprawie. Śledztwo zamknięto trzy lata później z powodu braku istotnych dowodów. Z drugiej strony Vicary dwukrotnie był zawieszony w zawieszeniu, zanim w 2019 roku utracił licencję lekarską w Kalifornii.

W programie telewizyjnym potworne istoty nie podały konkretnych szczegółów, co mogło wynikać z ograniczeń czasowych. Jednak bracia Menéndez zażądali następnie ponownego rozpatrzenia sprawy, argumentując zachowanie Abramsona i Vicary’ego. Pominięcie tej informacji umożliwiło lepsze zrozumienie sytuacji.

Pewne szczegóły dotyczące dowodów

Potwory na ogół powstrzymywały się od zajmowania stanowiska w tej sprawie. Chociaż w niektórych scenach Erik i Lyle wydawali się bardzo współczujący, były też przypadki, które sprawiały, że widzowie zastanawiali się, czy rzeczywiście zabili swoich rodziców ze strachu o własne bezpieczeństwo.

W innym przypadku José znalazł się w sytuacji, w której oskarżono go o wykorzystywanie seksualne swoich dzieci. Jednak fikcyjne sceny z serialu sugerowały, że José był molestowany w dzieciństwie przez własną matkę. Stwierdził, że jego matka w młodym wieku doświadczyła przemocy na tle seksualnym ze strony wuja, a ta forma molestowania wydawała się powracającym problemem w ich rodzinie.

Jeśli chodzi o Kitty, z filmu Potwory sugerowano, że była ona świadoma rzekomego złego traktowania jej dzieci przez męża. Co ciekawe, należy zauważyć, że sami Lyle i Erik zarzucili Kitty, że wykorzystała ich, a kwestia ta nie została poruszona w serialu.

W sekwencjach na sali sądowej istotnym przykładem tego, co nie zostało wyświetlone na ekranie, była etykieta koperty ze zdjęciem. W samym procesie wspomniano, że etykieta na kopercie, która zawierała zdjęcia Erika i Lyle’a na różnych etapach rozbierania się z dzieciństwa, została napisana przez Kitty.

Potworne istoty nie zdecydowały się zdecydowanie poprzeć zarzutów, jakoby Kitty ułatwiała znęcanie się nad José, a nawet pośrednio w nim uczestniczyła.

Jako zagorzała zwolenniczka tej przemocy, chciałbym udostępnić ważne źródło informacji dla każdego, kto doświadczył przemocy na tle seksualnym lub zna kogoś, kto tego doświadczył. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z krajową infolinią ds. przemocy na tle seksualnym pod numerem 1-800-656-HOPE (4673).

2024-09-22 00:24