Celsjusz kontra Tether: Rozbicie pozwu dotyczącego Bitcoina o wartości 2,4 miliarda dolarów

  • Celsius pozywa Tether na 2,4 miliarda dolarów.
  • W pozwie zarzucono, że Tether w niewłaściwy sposób zlikwidował swoje zabezpieczenia.

Celsjusz pozywa Tethera

Jako doświadczony inwestor kryptowalutowy z dziesięcioletnim doświadczeniem na swoim koncie, śledzę najnowsze wydarzenia pomiędzy Celsjusza i Tether z mieszanką intrygi i sceptycyzmu. Będąc świadkiem wzlotów i upadków wielu graczy na tym niestabilnym rynku, nauczyłem się spodziewać nieoczekiwanego i doceniać dobrą batalię prawną o to, co może ona ujawnić na temat wewnętrznego funkcjonowania tych firm.

Aby wzmocnić swoją pozycję finansową, zbankrutowana platforma kryptowalut Celsjusza złożyła pozew przeciwko Tetherowi. Działania prawne mają na celu odzyskanie około 39 542 bitcoinów, których obecnie wartość wynosi ponad 2,4 miliarda dolarów według aktualnych stawek rynkowych.

Postępowanie prawne podjęte przeciwko Tetherowi ma na celu odzyskanie transakcji (wypłat i płatności preferencyjnych), które spółka przeprowadziła w ciągu ostatnich trzech miesięcy przed upadłością, z zamiarem odzyskania tych środków.

W roku 2022, kiedy tendencje rynkowe zaczęły spadać, Tether zwrócił się do Celsjusza o zapewnienie większego zabezpieczenia w celu wsparcia niespłaconych pożyczek. Co więcej, pożyczył dodatkowe 300 milionów dolarów w USDT, by zaledwie trzy miesiące później ogłosić upadłość.

 
Celsjusz kontra Tether: Rozbicie pozwu dotyczącego Bitcoina o wartości 2,4 miliarda dolarów

Jak stwierdzono w pozwie, w następstwie wniosku Tether z czerwca 2022 r. o kwotę 3000 Bitcoinów, spółka ta następnie zwróciła się również o dodatkowe zabezpieczenie.

Jako inwestor kryptowalutowy uważnie śledzę rozwój sytuacji pomiędzy Celsjusza i Tether. Pomimo wysiłków Celsjusza mających na celu zabezpieczenie niezbędnych środków w określonym terminie, Tether szybko zdecydował się na likwidację zabezpieczenia Celsjusza w wysokości 39 542 bitcoinów w ciągu zaledwie kilku godzin. W sporze prawnym podnosi się, że działanie to zostało podjęte w oparciu o klauzulę zawartą w umowie, która moim zdaniem jest obecnie analizowana pod kątem jej uczciwości i aktualności.

„Kiedy Celsjusz nie był w stanie wywiązać się finansowo ze swoich zobowiązań, Tether wykorzystał zdeponowane Bitcoiny o wartości 39 542,42 (własność Celsiusa), aby spłacić pożyczkę, której wcześniej udzielił Celsjusza po cenie niższej niż godziwa wartość rynkowa.”

Dyrektor generalny Tether, Paolo Ardoino, odpowiedział na pozew za pośrednictwem X, dodając, że:

„W ciągu ostatnich dwóch lat wytoczono bezpodstawne postępowanie prawne, mające na celu zmuszenie nas do zwrotu wcześniej sprzedanych bitcoinów w celu naprawienia sytuacji finansowej Celsjusza.”

W lipcu 2022 r., po podjęciu decyzji o zamrożeniu rachunków klientów i wstrzymaniu wypłat w czerwcu, Celsjusza wystąpiła o ochronę przed upadłością. Przed upadkiem wartość firmy szacowano na około 3 miliardy dolarów.

Jako badacz zajmujący się finansami odkryłem, że firma z grubsza oszacowała, że ​​jej łączne aktywa i pasywa mieszczą się w przedziale od 1 miliarda do 10 miliardów dolarów. Szacunki te opierają się na około 100 000 wierzycieli zaangażowanych w ich transakcje finansowe.

Podobnie firma stwierdziła, że ​​posiada około 167 milionów dolarów w dostępnej gotówce. Pomimo gwałtownego wzrostu w czasie pandemii, ich działalność została poddana przeglądowi i badaniu.

Celsjusza walczy z innymi firmami kryptograficznymi

W ciągu ostatnich kilku sporów prawnych Celsjusz pozwał do sądu kilka firm zajmujących się kryptowalutami. Przykładowo pod koniec ubiegłego miesiąca wszczęto postępowanie przeciwko Bancor DAO w ramach pozwu, twierdząc, że konstrukcja ich systemu zawierała wady nieodłącznie związane z jego początkami.

Mówiąc prościej, plan zakładał pokrycie kosztów związanych z zabezpieczeniem przed stratami przejściowymi (stratą nietrwałą) z opłat z tytułu operacji protokołu. Niestety dochody generowane przez protokół nie wystarczały na pokrycie tych kosztów.

Ponadto pożyczkodawca kryptowalut pozwał Badger Dao i Compound Labs w innych procesach złożonych w zeszłym miesiącu.

2024-08-11 17:11