Cate Blanchett w dziwacznej figurze w monochromatycznym kombinezonie podczas ceremonii zamknięcia Camerimage w Polsce

Jako doświadczony kinofil, który spędził niezliczone godziny w zawiłych światach kina, jestem głęboko zaniepokojony ostatnimi wydarzeniami na Festiwalu Filmowym Camerimage. Działania i słowa założyciela festiwalu wywołały oburzenie i słusznie, gdyż zdają się zaprzeczać samej istocie wypowiedzi artystycznej – inkluzywności i zrozumieniu.


W sobotę na ceremonii zamknięcia Camerimage w Toruniu Cate Blanchett zaprezentowała się niecodziennie, ale uroczo.

Australijska aktorka (55 l.) pokazała swoje wyjątkowe wyczucie stylu w monochromatycznym kombinezonie.

Założyła niezwykły zestaw, głównie biały, z warstwowym czarnym wzorem kombinezonu bez rękawów na górze, tworząc iluzję, jakby miała na sobie dwa stroje.

Jako koneser stylu życia przyciąga mnie urzekający urok śmiałego zestawu z wyraźnie wyróżniającymi się klapami kołnierzyka i centralnym złotym guzikiem, który dodaje dodatkowej elegancji, wzmacniając jego efekt.

Cate zwiększyła swój wzrost nieco powyżej swoich obecnych 5 stóp i 8,5 cala, nosząc stylowe czarne buty na wysokim obcasie. Ozdobiła się także złotymi kolczykami i srebrnymi okularami.

Na Festiwalu Filmowym Camerimage, po tygodniu, w którym doszło do kontrowersji na temat mizoginii, Cate pokazała swój charakterystyczny talent.

Z tej okazji Cate wybrała na scenę wyrafinowaną parę brązowych spodni, stylową brązową marynarkę z fakturą i zapinaną na guziki koszulę w kratkę.

Do zestawu dobrała parę butów na platformie Stella McCartney Elyse za 670 funtów, robiąc wrażenie.

Swoje jasne włosy zebrała w elegancką fryzurę, dodając odrobiny wyrafinowania okularami w srebrnych oprawkach i odrobiną biżuterii.

Na scenie Kate, pełniącej funkcję przewodniczącej jury głównego festiwalu, towarzyszyła ceniona producentka filmowa Anna Higgs.

Anna wyglądała stylowo w swobodnym szarym garniturze, który połączyła z białymi tenisówkami. 

Opublikowano je tydzień po tym, jak Festiwal Filmowy Camerimage spotkał się z ostrymi reakcjami po kontrowersyjnych komentarzach jego dyrektora, Marka Żydowicza, które wywołały zarzuty o mizoginię.

W tym roku z niecierpliwością oczekiwano festiwalu filmowego, będącego jednym z najgłośniejszych wydarzeń branżowych.

Przewodniczącymi panelu sędziowskiego były takie osobistości, jak Cate, a reżyser Steve McQueen został zaproszony jako ceniony gość.

Jednak w uroczystości doszło do zamieszania po opublikowaniu artykułu polskiego reżysera i założyciela, który wiele osób uznał za głęboko seksistowski.

To doprowadziło do wycofania się gwiazd i wyniesienia protestów na ulice.

W artykule dla magazynu Cinematography World postawił następujące pytanie: „Czy musimy odrzucić to, co cenione i znaczące, tylko po to, aby uwzględnić imperatyw transformacji społecznej?

„Podczas gdy festiwale takie jak Cannes, Berlin czy Wenecja są krytykowane za swoje selekcje ze względu na uleganie lub promowanie [trendów politycznych lub ideologicznych], Camerimage pozostaje wierny wartościom artystycznym jako najważniejszemu kryterium kwalifikacji i promocji sztuki filmowej”. 

Jako oddany wielbiciel, po jego uwagach zdecydowałem się zrezygnować z podróży i odwołać pokaz mojego filmu Blitz – początkowo zaplanowanego na otwarcie festiwalu – w solidarności ze stanowiskiem Steve’a McQueena.

Do projektu dołączyła także znana francuska reżyserka Coralie Fargeat, znana z udanego horroru ciała „The Substance”, w którym wystąpiła Demi Moore (legenda Hollywood).

Zgodnie z tym, co zacytowano w „The Times”, Fargeat stwierdziła, że ​​„The Substance” bada, jak takie zachowania wpływają na naszą rzeczywistość i nadszedł czas, abyśmy już ich nie akceptowali.

Mówiąc prościej, Brytyjskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (BSC), znane ze swoich członków, którzy łącznie zdobyli 22 Oscary, w oświadczeniu publicznie skrytykowało artykuł napisany przez Zydowicza.

Początkowo Żydowicz nie ustępował, twierdząc, że jego uwagi zostały „źle zinterpretowane”.

Wraz ze wzrostem sprzeciwu stres, jaki odczuwał 65-letni reżyser, narastał. W końcu przeprosił, stwierdzając, że nie ma zamiaru umniejszać ani umniejszać osiągnięć żadnego innego filmowca.

Nadmienił dodatkowo, że nie ma znaczenia, czy zamieszanie wynika ze źle dobranego wyrażenia, czy też z błędnego tłumaczenia z języka polskiego.

Członkowie głównego jury, w tym Cate, zdecydowali się wziąć udział w festiwalu.

Wyrazili otwartość na dyskusje na temat równej reprezentacji płci i zdecydowanie poparli przejście w stronę autentycznej inkluzywności.

Jako koneser stylu życia z radością dzielę się informacją, że nadchodzący festiwal będzie debiutem długo oczekiwanego westernu Aleca Baldwina „Rdza”. Niestety, produkcja napotkała nieoczekiwane przeszkody po niefortunnym incydencie na planie w październiku 2021 roku.

Inne wyświetlane filmy to Dune: Part Two i nadchodzący musical Wicked.

2024-11-24 05:19