Bitcoin kontra Ethereum: Wyższe opłaty wywołują debatę w miarę wzrostu popytu

    Opłaty transakcyjne Bitcoin osiągnęły rekordową kwotę 80 milionów dolarów.
    Exec Stacks uważa, że ​​opłaty wzrosną jeszcze bardziej wraz z rozwojem BTC L2.

Po czwartym spadku liczby nowych Bitcoinów nagradzanych za wydobycie, górnicy Bitcoina odnotowali wyższe zyski. Jak poinformował Lucas Outumuro, dyrektor ds. badań w IntoTheBlock, 20 kwietnia opłaty transakcyjne Bitcoin osiągnęły bezprecedensowy poziom ponad 80 milionów dolarów, przekraczając swój poprzedni szczyt z 2017 roku.

„Dzienne opłaty wynoszące 80 milionów dolarów są w przybliżeniu czterokrotnie wyższe niż najwyższa w historii wartość (ATH) ustalona w grudniu 2017 r. Warto zauważyć, że średnia opłata za transakcję Bitcoin (BTC) osiągnęła zdumiewający poziom 128 dolarów – znacznie przewyższając poprzedni szczyt wynoszącej 30 dolarów w początkowym okresie szaleństwa na Ordinals.”

Bitcoin kontra Ethereum: Wyższe opłaty wywołują debatę w miarę wzrostu popytu

Stosunkowo wysokie opłaty za transakcje w sieciach Ethereum [ETH] i Bitcoin wywołały dyskusję na temat rywalizacji o ograniczoną przestrzeń blokową pomiędzy tymi dwiema platformami.

BTC vs. ETH: Efekt run?

Anonimowy ekspert ds. kryptowalut zwrócił uwagę, że typowa opłata transakcyjna na Bitcoinie jest obecnie wyższa niż zwykle i wynosi około 128 dolarów. Ekspert ten argumentował, że ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na ograniczoną przestrzeń blokową sieć Bitcoin doświadcza obecnie większych zatorów niż Ethereum.

„Średnia opłata za wysłanie wartości w sieci Ethereum wynosi obecnie około 0,50 USD (jednocyfrowe gwei). W sieci Bitcoin jest to 20 dolarów. To 40-krotna różnica w popycie na przestrzeń blokową BTC. Ogromna alfa.”

Intrygującą obserwacją jest to, że wzrost opłat transakcyjnych Bitcoin nastąpił mniej więcej w tym samym czasie, gdy wprowadzono protokół Runes, nowy standard Bitcoina służący do tworzenia wymiennych tokenów.

Jednak inny użytkownik, Adriano Feria, bagatelizował wyższe opłaty Bitcoin i stwierdził:

„Opłaty za BTC nadal wynoszą 20 dolarów, ponieważ LN (Lighting Network) to śmieci i nie ma innej alternatywy.”

Feria dodała, że ​​obiekty typu blob pozytywnie wpłynęły na Ethereum i przesunęły popyt na L2;

„Popyt na transakcje zabezpieczone ETH kształtuje się na poziomie ATH, ale właśnie przesuwa się w stronę L2.”

Bitcoin kontra Ethereum: Wyższe opłaty wywołują debatę w miarę wzrostu popytu

Mimo to niektórzy eksperci i menedżerowie uważają, że opłaty transakcyjne Bitcoina wzrosną w miarę wzrostu popularności protokołu Runes i wzrostu popularności rozwiązań drugiej warstwy dla Bitcoina (BTC).

Outumuro dodał o wpływie Run na opłaty za BTC;

Dwadzieścia cztery godziny po halvingu nagrody inflacyjne zostały zmniejszone o połowę, podczas gdy opłaty transakcyjne wzrosły o zdumiewające 1200% dzięki runom. W rezultacie 20 kwietnia górnicy zgromadzili bezprecedensowe zarobki w wysokości ponad 100 milionów dolarów.

Obecnie memecoiny rządzą sceną w Runes Protocol. Ale wraz z nadchodzącą aktualizacją Nakamoto dla Stacks [STX], rozwiązania skalującego Bitcoin w warstwie 2, istnieje duża szansa na zwiększoną liczbę akcji i wyższe opłaty.

Współzałożyciel Stacks, Ali Muneeb, niedawno to podkreślił;

„Pamiętasz, jak powiedzieliśmy Ci, że opłaty za Bitcoin wzrosną 500 razy? Tak, nie bez powodu pracowaliśmy nad Bitcoinem L2. Życzę wszystkim udanego halvingu! Następny przystanek, Nakamoto.”

Kolejne rozwiązanie Bitcoin Layer 2 o nazwie Merlin Chain zostało uruchomione 19 kwietnia i obecnie, według danych DefiLlama, zajmuje pierwsze miejsce pod względem całkowitej wartości zablokowanej.

Jeśli druga warstwa sieci Bitcoin odzyska popularność, opłaty transakcyjne Bitcoin mogą nadal być wysokie.

2024-04-22 19:04