Binance ryzykuje usunięciem ze sklepów z aplikacjami przez filipińską SEC

SEC na Filipinach podejmuje kroki, aby Binance, dobrze znana globalna giełda kryptowalut, została usunięta ze sklepów Google Play i Apple App Store. Jeśli akcja ta zakończy się sukcesem, skutecznie zakazałaby Binance działania na terenie kraju.

W liście do liderów branży technologicznej przewodniczący SEC Emilio B. Aquino ostrzegł, że zezwolenie aplikacjom Binance na pozostanie dostępnym w Google Play i Apple App Store stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa finansowego filipińskich inwestorów.

Obawy związane z nieprzestrzeganiem przepisów przez Binance

Aquino argumentował, że działalność Binance narusza Ustawę Republiki nr 8799 lub Kodeks Regulacji Papierów Wartościowych, ponieważ giełda działała jako nielicencjonowany broker na Filipinach.

Wcześniej Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) próbowała uniemożliwić użytkownikom filipińskim dostęp do stron internetowych Binance za pośrednictwem Krajowej Komisji Telekomunikacji. To ograniczenie można jednak ominąć, korzystając z wirtualnych sieci prywatnych (VPN). W listopadzie 2023 r. filipiński organ regulacyjny wydał publiczne ostrzeżenia przed inwestowaniem w Binance lub korzystaniem z niego ze względu na nielicencjonowaną i niezarejestrowaną działalność gospodarczą.

SEC krytykuje Binance za agresywne promowanie możliwości inwestycyjnych i handlowych wśród Filipińczyków za pośrednictwem mediów społecznościowych, odmawiając jednak uzyskania niezbędnej licencji od SEC, uniemożliwiając jej legalne akceptowanie inwestycji od społeczeństwa.

Globalne wyzwania regulacyjne Binance

Według Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Binance nie chce przestrzegać przepisów, aby funkcjonować jako platforma handlu papierami wartościowymi na Filipinach, lekceważąc zobowiązania prawne pomimo posiadania ponad 183 milionów użytkowników na całym świecie. Giełda napotykała już wcześniej spory prawne z organami regulacyjnymi, w tym toczącą się sprawę z amerykańską SEC.

Binance, która codziennie obsługuje transakcje kryptowalutowe o wartości około 65 miliardów dolarów i oferuje ponad 400 cyfrowych monet, utrzymuje tytuł największej giełdy na świecie. Jednak w różnych regionach napotyka wyzwania regulacyjne; w Nigerii toczy się śledztwo w sprawie dwóch jego najwyższych urzędników.

W 2021 roku Binance doświadczyło tego samego rezultatu, ponieważ jego działalność w Singapurze została ograniczona przez organy regulacyjne z powodu nieprzestrzegania ustalonych w tym kraju przepisów dotyczących depozytów i handlu spot.

2024-04-23 16:18