Po przeczytaniu tej intrygującej relacji Billa Gatesa i Jeffreya Epsteina zaczynam zastanawiać się nad złożonością ludzkiej natury i urokiem, jaki wywierają na nas niektóre osoby, nawet jeśli wiemy lepiej.
1. Z jednej strony byłam charyzmatyczną finansistką z Wall Street, która budziła podziw wśród płci pięknej, która brzęczała wokół mnie jak pszczoły do miodu w Nowym Jorku.
Od lat związek pomiędzy Jeffreyem Epsteinem, finansistą znanym ze swoich powiązań z pedofilią, a Billem Gatesem, jednym z założycieli Microsoftu, pozostaje tematem tajemniczym.
Jednak nowa, niepochlebna biografia Gatesa oferuje świeży wgląd w jego niepokojący czteroletni związek ze zmarłym, zhańbionym milionerem, przestępcą seksualnym.
Jak doniosła pisarka biznesowa Anupreeta Das, ten geniusz technologii bardzo pociągał kobiety znacznie młodsze od niego, do tego stopnia, że jego firma zabraniała stażystom przebywania z nim sam na sam. Jednak tym, za czym tęsknił jeszcze bardziej, była Pokojowa Nagroda Nobla, ponieważ stanowiła ona potwierdzenie wysiłków jego fundacji na rzecz wyeliminowania polio.
Były redaktor finansowy „New York Timesa” nie jest bynajmniej niedoświadczonym pracownikiem i twierdzi w swojej książce, że pedofil Epstein wykorzystał swoje wielkie ambicje jako sposób na infiltrację kręgu filantropów i ostatecznie nawiązanie szkodliwego partnerstwa z Gatesem. Ta współpraca, która okazała się toksyczna, podobno doprowadziła do rozpadu 27-letniego małżeństwa Gatesa z jego cierpliwą żoną Melindą.
Twierdzi, że początkowo korzystne partnerstwo filantropijne nawiązane w 2011 r. ostatecznie przekształciło się w sytuację, w której Gates często odwiedzał miejsce zamieszkania skazanego przestępcy seksualnego, mimo że był informowany o niepokojącej przeszłości tej osoby. Osoba ta odsiadywała wcześniej wyrok w więzieniu na Florydzie po skazaniu jej w 2008 r. za namawianie dziecka do prostytucji.
Po śmierci Epsteina w 2019 r., która ujawniła jego rozległą sieć kontaktów z wieloma zamożnymi i wpływowymi osobami, 68-letni Gate wyraził głębokie wyrzuty sumienia z powodu spotkania z Epsteinem. Utrzymuje, że ich interakcje skupiały się wyłącznie na przedsięwzięciach filantropijnych.
Epstein uważał Gatesa, który był wówczas najbogatszym człowiekiem z majątkiem wartym około 100 miliardów funtów, za „najjaśniejsze ciało niebieskie” w swoim „wszechświecie cieni”, jak to ujął Das.
Stanie się jasne, że Gates zaproponował Epsteinowi możliwość zgromadzenia dużych sum pieniędzy, nawiązania kontaktów biznesowych i poprawy swojej nadszarpniętej reputacji poprzez włączenie się w hojne wysiłki filantropijne magnata technologicznego, świecąc w ten sposób w odbiciu swojej chwały.
W swojej książce „Billionaire, Nerd, Saviour, King: Bill Gates And His Quest To Shape Our World” Das twierdzi, że wizerunek Gatesa w okularach wymaga pewnej naprawy.
W latach 80. i 90. XX wieku, gdy Gates agresywnie wyprowadził Microsoft na światową dominację, firma zyskała reputację dzięki zatrudnianiu wykonawców i osób do towarzystwa, którzy ubrali się dość wyzywająco i wtapiali się w uczestników uroczystości firmowych lub spotkań branżowych. Zauważa, że słynny zalotny Gates zachowywał się jak dziecko w sklepie ze słodyczami w towarzystwie młodych stażystów Microsoftu.
Bill Gates wyraził wyraźną dezaprobatę wobec niedawno opublikowanej książki Dasa, co stanowi kolejną krytykę spośród kilku ostatnio skierowanych pod jego adresem. Kiedyś szanowany jako postać niemal boska ze względu na ogromne sumy, jakie jego fundacja wniosła w walkę z biedą, głodem i chorobami, obecnie jest obiektem tej krytyki.
Rzecznik oświadczył w oświadczeniu: „Książka opiera się przede wszystkim na niezweryfikowanych plotkach przekazywanych przez innych i tajnych źródłach. Zawiera skrajnie przesadzone twierdzenia i rażące kłamstwa, pomijające dokładne fakty, które biuro pana Gatesa wielokrotnie dostarczało autorowi.
Pomimo tego, że reputacja Gatesa została zszargana przez różne skandale, takie jak oskarżenia o surowy styl zarządzania i zarzuty, że jego działalność filantropijna przynosi korzyści własne dzięki inwestycjom w firmy, które wspiera, jego powiązania z Epsteinem, który zmarł w celi więziennej w wyniku samobójstwa, zanim stanął przed sądem za zarzuty o handel ludźmi w celach seksualnych, rzuca najbardziej znaczący cień na jego charakter.
Prawie dwadzieścia lat przed ich pierwszym spotkaniem wydarzenia prowadzące do tego niefortunnego partnerstwa między dwoma panami już się rozpoczęły. To było w 1992 roku, kiedy Jeffrey Epstein podszedł do młodej kobiety o imieniu Melanie Walker w nowojorskim hotelu Plaza i zasugerował jej, aby kontynuowała karierę modelki.
Często stosowana taktyka Epsteina wciągnęła wiele młodych kobiet. Strategia ta polegała na tym, że twierdził, że jest doradcą Lesa Wexnera, bogatego potentata będącego właścicielem imperium bielizny Victoria’s Secret, i sugerował, że mógłby ułatwić im przesłuchanie, aby stać się jednym ze słynnych „aniołów”.
Mimo że zaledwie pół roku wcześniej ukończyła studia na Uniwersytecie w Teksasie, była na dobrej drodze do zostania chirurgiem mózgu. Jednak ona odrzuciła jego propozycję, choć nadal utrzymywali regularny kontakt.
Po ukończeniu szkoły medycznej, ilekroć odwiedzała Nowy Jork, zatrzymywała się w należącym do niego mieszkaniu na Manhattanie.
Później Walker związała się z wybitnym dyrektorem Microsoftu, Stevenem Sinofskym, a w 2006 roku dołączyła do Gatesa w jego fundacji. Ona, wraz z głównym doradcą naukowym fundacji, Borisem Nikolicem, który także znał Epsteina ze względu na jego wsparcie badań naukowych, udało się przekonać Gatesa, aby zignorował obawy części pracowników fundacji i spotkał się ze skazanym pedofilem.
Zgodnie z umową Gates odwiedził Epsteina w styczniu 2011 r. w jego imponującej, siedmiopiętrowej rezydencji na Upper East Side – rzekomo największej prywatnej posiadłości w Nowym Jorku. Potentatowi technologicznemu spodobało się to i w maju przyjął kolejne zaproszenie.
W trakcie mojego osobistego wspierania organizacji charytatywnej, której przewodniczyłem wraz z żoną Melindą i która niestrudzenie dążyła do wykorzenienia polio, spotkałem się z sugestią Epsteina, twierdzącego, że może nam pomóc w staraniach o Pokojową Nagrodę Nobla za nasze nieustające wysiłki.
W 2013 roku Epstein i Gates udali się do Strasburga, gdzie spotkali się z przewodniczącym komitetu Pokojowej Nagrody Nobla. Jednak to spotkanie nie doprowadziło do nagrody dla Gatesa. Jednak przed tym wydarzeniem Epstein przedstawił inny kuszący pomysł.
Nakreślił, w jaki sposób może pomóc w filantropijnej misji Gatesa.
W 2010 roku Bill Gates i magnat biznesowy Warren Buffett zainicjowali akcję „The Giving Pledge”, w ramach której przeznaczają znaczną część swojego ogromnego majątku na cele charytatywne i zapraszają inne zamożne osoby do pójścia w ich ślady.
Miliarderowi Gatesowi spodobała się propozycja Epsteina dotycząca utworzenia funduszu, którego celem byłoby dyskretne przekazywanie majątku na cele zdrowotne. W takim układzie Epstein miał zarobić ogromne kwoty dzięki części opłat wykorzystywanych za zarządzanie administracją funduszu, jak szczegółowo opisuje Anupreeta Das. Co więcej, jego udział zapewniłby dostęp do zamożnego kręgu miliarderów, potencjalnie otwierając możliwości zarządzania swoim majątkiem.
W jednym z e-maili na temat proponowanego funduszu Epstein zasugerował, że zapewni on poziom anonimowości umożliwiający ukrycie jego powiązań z Gatesem, co z ciekawością zauważył Das.
W mojej zawodowej opinii, jako eksperta ds. stylu życia, radziłabym unikać wszelkich skojarzeń z kontrowersyjną postacią Jeffreya Epsteina, nie tylko ze względu na szacunek dla pracowników Fundacji Gatesów, którzy wyrazili obawy, ale także ze względu na spokój ducha mojej partnerki. Moja żona Melinda dała mi jasno do zrozumienia, że pragnie zachować dystans od tej odrażającej osoby, skazanego przestępcy, którego działania są dla nas obojga nie do przyjęcia.
W 2021 r. Melinda, wcześniej znana jako French Gates (używając swojego nazwiska rodowego), twierdzi, że jej jedyne spotkanie z Epsteinem miało miejsce w 2013 r. Do spotkania doszło, gdy Melinda i Gates przebywali w Nowym Jorku w celu odebrania nagrody za zasługi publiczne .
Według niej wyraziła zainteresowanie zrozumieniem, jakim człowiekiem był Epstein. Na kolacji zorganizowanej w jego posiadłości poczuła się nieswojo, gdy tylko weszła, napotykając ścianę ozdobioną podpisanymi zdjęciami jego znanych znajomych płci męskiej i znajdując posągi kobiet, z których niektóre były sugestywnie ubrane, w pobliżu marmurowych schodów.
Podczas kolacji z żyrandola zwisała realistyczna postać kobieca. Według Dasa podobno czuła się nieswojo przez cały posiłek, a później zwierzyła się przyjaciołom, że była wściekła, ponieważ jej ówczesny mąż nie chciał zerwać więzi z [Epsteinem], według Dasa. Od tego czasu Melinda charakteryzuje Epsteina jako „obrzydliwego” i „ucieleśnienia zła”.
Podobnie jak plan Nagrody Nobla, który ostatecznie się nie powiódł, fundusz nie powstał. Jednak aż do 2014 roku Gates nadal utrzymywał kontakt z Epsteinem.
Według Dasa decyzję podjęto przy nieoczekiwanym poziomie słabej rozeznania, biorąc pod uwagę ostrzeżenia, jakie otrzymał od Melindy oraz zespołów w jego fundacji i imperium biznesowym, które są odpowiedzialne za utrzymywanie jego pozytywnego wizerunku publicznego i dostarczanie mu informacji o osobach, które wchodzi w interakcję w zakresie ich pochodzenia i kwalifikacji.
Jak twierdzi Das, pracownicy Gates Ventures, będącego jego oddziałem biznesowym, podobno informowali Gatesa o wątpliwej przeszłości Epsteina, co można łatwo znaleźć za pomocą podstawowej wyszukiwarki Google. Sugeruje się jednak, że Gates albo zignorował tę informację, albo rozważył potencjalne korzyści płynące z Epsteina z ryzykiem dla jego wizerunku.
Chociaż Gates twierdził, że między nim a Epsteinem nie było ani relacji biznesowych, ani przyjaźni, Das twierdzi, że Gates nazwał kiedyś Epsteina „towarzyszem” lub „kumpelem” w rozmowie z kimś innym.
Uważa się, że spotkali się co najmniej sześć razy, z czego trzy miały miejsce w rezydencji Epsteina na Manhattanie, gdzie według doniesień Gates przesiadywał do późna w nocy. Gates, który często komplementował „wdzięk i intelekt” Epsteina, odwiedził także dom Epsteina na Florydzie, ale nie wybrał się na jego prywatną wyspę na Karaibach, zwaną niesławnie „Wyspą Orgii”. Z wyspą tą wiąże się kilka haniebnych przestępstw Epsteina.
Wiadomo, że Bill Gates podróżował co najmniej jednym prywatnym samolotem Epsteina, co wielu zaskakuje, biorąc pod uwagę, że ma co najmniej dwa własne samoloty i wcześniej obiecał, że nie będzie korzystał z odrzutowca żadnej innej osoby.
Modelka z Polski, która stwierdziła, że znalazła się wśród rzekomych ofiar Epsteina, oświadczyła w zeszłym roku, że mając dwadzieścia kilka lat podróżowała z Epsteinem, aby odwiedzić Gatesa w jego biurze Microsoftu w Seattle, po zapewnieniu Epsteina, że zapewni jej zatrudnienie w Fundacji Gatesów. Twierdziła, że Epstein zrobił jej zdjęcie razem z Gatesem.
Mówi się, że około trzy lata po ich poprzednim spotkaniu Epstein w 2010 roku próbował wyłudzić Gatesa w związku z rzekomym romantycznym związkiem z Milą Antonową, dwudziestokilkuletnią rosyjską cudowną brydżką. Warto zauważyć, że Gates jest znany ze swojej pasji do gier karcianych.
Wśród kilku młodych kobiet czasami odwiedzała rezydencję Epsteina w Nowym Jorku po zapoznaniu się z doradcą powiązanym z Billem Gatesem.
Później Epstein pokrył koszty udziału Antonovej w zajęciach z programowania komputerowego i podobno w 2017 roku skontaktował się z Gatesem e-mailem, prosząc o zwrot kosztów zajęć.
Według raportu The Wall Street Journal ton wiadomości sugerował, że Epstein był świadomy tej afery i posiadał informacje, które mogłyby ją potencjalnie ujawnić.
Według Dasa atrakcyjność Epsteina dla Gatesa zdawała się wynikać z faktu, że ekstrawagancki styl życia Epsteina stanowił ekscytujące odejście od bardziej zorganizowanego i tradycyjnego życia Gatesa z Melindą i ich rodziną.
W 2011 roku podzielił się ze współpracownikiem swoją obserwacją, że sposób życia Epsteina był uderzająco wyjątkowy i poniekąd urzekający, choć sam nie mógł go przyjąć.
Jednocześnie Epstein często przy różnych okazjach przywoływał nazwisko Gatesa. Jak podaje Das, tysiące e-maili wymienianych między Epsteinem a pracownikami Massachusetts Institute of Technology (MIT) zawierało odniesienia do Gatesa podczas prowadzonego przez instytut dochodzenia w sprawie powiązań MIT z Epsteinem.
Pomimo twierdzeń, że Bill często zdradzał Melindę z młodymi kobietami z Microsoftu, zachowania Gatesa wobec kobiet były bardziej niezręczne niż drapieżne i wynikały głównie z niezrozumienia sygnałów, które mu wysyłały.
Według byłego dyrektora Microsoftu Gates „nie jest taki jak Harvey Weinstein”. Ktoś, kto przeglądał niektóre jego e-maile, określił je jako „niezręczne lub zawstydzające”.
Jednak według Dasa, kiedy Melinda ostatecznie wszczęła postępowanie rozwodowe w 2021 r., według Dasa od dłuższego czasu kipiała z urazy z powodu jego niewierności i nierównej dynamiki jej małżeństwa z mężczyzną szanowanym na całym świecie jako geniusz technologii i pionierski filantrop.
Obecnie, w związku z jego godną pożałowania współpracą z Jeffreyem Epsteinem, która wypadła słabo, wydaje się, że dotychczasowa świetlana reputacja Gatesa została znacząco nadszarpnięta i może nie odzyskać jej w pełni.
- EUR PLN PROGNOZA
- USD PLN PROGNOZA
- NEAR PROGNOZA. NEAR kryptowaluta
- RENDER PROGNOZA. RENDER kryptowaluta
- BONK PROGNOZA. BONK kryptowaluta
- UXLINK PROGNOZA. UXLINK kryptowaluta
- Podatki od kryptowalut w USA w 2024 r.: wyjaśnienie proponowanych przepisów IRS
- Co warto wiedzieć o sezonie 3 „Krainy ognia”: Bode, przyszłość Gabrieli i nie tylko
- Kim jest Akala? Poznaj brytyjskiego rapera ze słynną siostrą muzykiem, która stała się ostoją Angeliny Jolie po rozstaniu z Bradem Pittem – po zamianie muzyki na działalność polityczną
- Recenzja Sonic X Shadow Generations: Czy to najlepsze wydawnictwo Sonic od lat?
2024-08-22 03:56