Jako doświadczony analityk finansowy z ponad trzydziestoletnim stażem w obserwacji rynków światowych, jestem coraz bardziej zaintrygowany spostrzeżeniami Nassima Nicholasa Taleba na temat złożonego świata ryzyka i niepewności. Jego najnowsza analiza dotycząca niedawnego krachu japońskich akcji i jego wpływu na Bitcoin stanowi kolejne przypomnienie, że krajobraz finansowy to kruchy taniec pomiędzy interwencją człowieka a siłami rynkowymi.
Nassim Nicholas Taleb, znany analityk ryzyka i pisarz znany ze swoich prac na temat nieprzewidywalności, takich jak „Czarny łabędź” i „Antikruchość”, przedstawił wgląd w konkretne przyczyny niedawnego pogorszenia koniunktury na japońskim rynku. Uważa się, że to wydarzenie znacząco przyczyniło się do spadku kursu Bitcoina w zeszłym tygodniu.
Taleb opisuje krach na rynku japońskim
Taleb omówił niedawny spadek japońskich akcji, wydarzenie zauważone zarówno przez globalny sektor finansowy, jak i entuzjastów kryptowalut. Ten spadek akcji spowodował spadek wartości Bitcoina.
Niedawno Nikkei 225, znaczący japoński indeks giełdowy, odnotował gwałtowny spadek w związku z decyzją Banku Japonii o podwyżce stóp procentowych. Przez prawie trzydzieści lat BoJ utrzymywał zerowe stopy procentowe, a od 23 lat wdraża w swojej gospodarce politykę luzowania ilościowego. Według Taleba działania te wiążą się z kosztami, które w końcu trzeba ponieść.
Dodatkowo podkreślił fakt, że wielu specjalistów często uznaje Japonię za doskonały przykład tego, gdzie strategia luzowania ilościowego (QE) okazała się skuteczna. Z kolei Stany Zjednoczone częściej zacieśniały i rozluźniały politykę pieniężną związaną ze stopami procentowymi. Pomimo takiego podejścia w ostatnich latach Stany Zjednoczone doświadczyły znacznej inflacji.
Przez prawie trzydzieści lat doświadczyliśmy prawie zerowych stóp procentowych (ZIRP) i luzowania ilościowego przez około 23 lata. Takie podejście wiąże się z kosztami, które ostatecznie będziesz musiał pokryć. Wielu wskazywało Japonię jako przykład, gdzie ta strategia rzekomo przyniosła sukces.
— Nassim Nicholas Taleb (@nntaleb) 5 sierpnia 2024 r.
Obecnie Bank Japonii rozważa dodatkowe podwyżki stóp procentowych. Decyzja ta spotyka się jednak z krytyką ze strony ekspertów na całym świecie, którzy uważają ją za przedwczesną. Mari Iwashita, główny ekonomista rynku w Daiwa Securities Co, proponuje, aby przed podjęciem kolejnych działań Japonia obserwowała, dokąd zmierza gospodarka USA – czy zamiast tego doświadczy recesji, czy też miękkiego lądowania.
Japonia powoduje awarię Bitcoina
Po upadku japońskiej giełdy ta niestabilność rozprzestrzeniła się na rynki amerykańskie i kryptowaluty, takie jak Bitcoin. Po znaczącym spadku głównych indeksów giełdowych w USA, Bitcoin odnotował 18% spadek w ciągu kilku dni, spadając z około 61 000 dolarów do zakresu 49 750 dolarów. Obecnie cena Bitcoina wynosi około 55 140 dolarów.
Max Keiser, doradca ds. Bitcoina prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele, wypowiedział się na temat najnowszych wydarzeń na amerykańskim rynku finansowym. Jego uwagi skupiają się przede wszystkim na aspektach ekonomicznych.
Stwierdził, że szkody były niewielkie i że na miejscu Fed pozostawiłby stopy procentowe na niezmienionym poziomie, aby „wypuścić kolejne 40% lub więcej powietrza z tych rynków”.
Wygląda na to, że wpływ jest ograniczony i możliwy do opanowania; W obecnych okolicznościach nie obniżałbym stóp procentowych. Zamiast tego zezwolenie na większą deflację mogłoby być korzystne na tych rynkach, potencjalnie około 40% lub nawet więcej.
– Max Keizer (@maxkeiser) 5 sierpnia 2024 r.
- EUR PLN PROGNOZA
- USD PLN PROGNOZA
- NEAR PROGNOZA. NEAR kryptowaluta
- BONK PROGNOZA. BONK kryptowaluta
- MOODENG PROGNOZA. MOODENG kryptowaluta
- PEPE PROGNOZA. PEPE kryptowaluta
- RENDER PROGNOZA. RENDER kryptowaluta
- DOGE PROGNOZA. DOGE kryptowaluta
- LINK PROGNOZA. LINK kryptowaluta
- SNEK PROGNOZA. SNEK kryptowaluta
2024-08-06 13:43