Art Garfunkel wspomina niedawne, pełne łez spotkanie z Paulem Simonem po tym, jak „nie widzieli się” przez wiele lat

Jako osoba, która dorastała słuchając melodyjnych harmonii Simona i Garfunkela, uważam ich historię za jednocześnie czarującą i rozdzierającą serce. Ich muzyka była integralną częścią mojego dzieciństwa, wypełniając nasz dom przejmującymi tekstami, które głęboko we mnie rezonowały.


Paul Simon i Art Garfunkel, znani jako jeden z najlepiej sprzedających się duetów muzycznych lat 60., przez dłuższy czas byli osobno.

Po ich niedawnym pojednawczym spotkaniu panuje optymizm, że dwóm członkom cieszącego się dużym uznaniem duetu muzycznego uda się naprawić swój związek, ponownie się zaprzyjaźniając, a być może nawet ponownie zjednoczą się podczas przyszłych występów.

W ciągu ostatnich kilku tygodni ci kumple, którzy znają się od dzieciństwa, wykonali swój pierwszy krok, oddając się szczerej rozmowie przez telefon, a następnie spotykając się twarzą w twarz przy kolacji. To właśnie podczas tego spotkania połączyły ich głębokie emocje i długo chowane urazy.

Jakieś dwa tygodnie temu jadłem z Paulem posiłek, przy okazji, której nie cieszyliśmy się już od dłuższego czasu. Kiedy usiadłam naprzeciwko niego, nie mogłam powstrzymać się od zastanawiania się: „Dlaczego byliśmy osobno przez tak długi czas?” Art Garfunkel (obecnie 83 l.) wyraził swoje zdanie w rozmowie z „Sunday Times”.

Skomentował: „Paul przywołał stary wywiad, w którym wyraziłeś pewne stwierdzenia. Było to dla mnie emocjonalne, gdy podzielił się ze mną rozmiarem bólu, jaki mu sprawiłem”.

Patrząc wstecz na ich długoterminową więź i wszystkie ostre komentarze, Garfunkel przyznał: „Przypuszczam, że chciałem rzucić wyzwanie nieszkodliwej osobowości Simona & Garfunkela. Szczerze mówiąc, myliłem się!

Niezależnie od smutku i wyrzutów sumienia performer, artysta i literat uważają, że ostatnie spotkanie było na tyle satysfakcjonujące, że postanowili umówić się na kolejne.

Na razie nie ma pewności, czy zachęci to ich do ponownego wspólnego muzykowania na scenie.

Z mojej perspektywy celem było naprawienie błędów z przeszłości, zanim upłynie czas, jak to ujął mieszkaniec Nowego Jorku. Wydawało się, że wróciliśmy do uroczego miejsca. Kiedy teraz o tym myślę, łzy napływają mi do oczu. Jego uścisk jest nadal wyczuwalny.

Minęło około 15 lat od ich ostatniego wspólnego występu, który odbył się w Los Angeles w 2010 roku w hołdzie Amerykańskiego Instytutu Filmowego na cześć reżysera teatralnego i komika Mike’a Nicholsa.

W 1953 roku ścieżki Paula Simona i Arta Garfunkela po raz pierwszy skrzyżowały się w szkole podstawowej w Queens w Nowym Jorku. To tutaj rozpoczęła się ich muzyczna podróż, podczas której doskonalili umiejętność harmonijnego łączenia wokali. To tutaj Simon zaczął także pisać utwory dla swojego przyszłego duetu.

Jako nastolatkowie używali pseudonimu Tom & Jerry i zdobyli skromną sławę dzięki piosence „Hey Schoolgirl” (1957). Kompozycja ta była uderzająco podobna do kompozycji The Everly Brothers.

Zdając sobie sprawę z rosnącej fascynacji publiczności muzyką ludową, ponownie zebrali się pod nazwą Simon & Garfunkel i podpisali kontrakt płytowy, ostatecznie wydając swój pierwszy album „Wednesday Morning, 3 A.M.” (1964). Niestety, album ten nie radził sobie zbyt dobrze w sprzedaży.

Jednak w następnym roku ich akustyczna piosenka „The Sound Of Silence” z debiutanckiej płyty została dubbingowana z użyciem gitary elektrycznej, basu i perkusji, a następnie wypuszczona, stając się wielkim hitem w radiu AM, a w czerwcu osiągając pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100 1965.

Para ponownie się spotkała, aby wydać swój drugi album studyjny zatytułowany „Sounds of Silence” (1966). Co ciekawe, tytuł ten był ukłonem w stronę ich pierwszego znaczącego hitu, dlatego też oryginalna piosenka znalazła się na ich kolejnej płycie.

Co więcej, The Sound Of Silence nie był jedynym udanym singlem z drugiego albumu studyjnego; zawierał także popularne utwory, takie jak Homeward Bound i I Am A Rock.

Album „Sounds of Silence” został wpisany do Krajowego Rejestru Nagrań Biblioteki Kongresu w 2013 roku, który honoruje nagrania cenne pod względem kulturowym, historycznym lub estetycznym. Świadczy to o rosnącym znaczeniu i znaczeniu ich muzyki na przestrzeni lat.

Para kontynuowała swoją muzyczną podróż wydając trzy dodatkowe długogrające płyty: Parsley, Sage, Rosemary And Thyme (1966), Bookends (1968) i Bridge Over Troubled Water (1970). Albumy te ostatecznie zyskały międzynarodowe uznanie, stając się jednymi z najpopularniejszych albumów na świecie.

Z biegiem czasu, gdy ich sukcesy rosły, poczuli się coraz bardziej skłóceni z powodu różnic twórczych, które ostatecznie zaczęły nadwyrężać ich związek.

Ostatecznie narastający konflikt między Simonem i Garfunkelem, zarówno osobisty, jak i zawodowy, zakończył się ich separacją w 1970 roku.

Mimo że nie nagrali wspólnie nowego albumu, muzyczna para spotkała się po raz pierwszy we wrześniu 1981 roku na bezpłatnym koncercie w nowojorskim Central Parku. Występ ten przyciągnął zdumiewającą publiczność, liczącą około 500 000 widzów, co czyni go największym koncertem w historii tego okresu.

Wytwórnia Warner Bros. wydała album koncertowy zatytułowany „The Concert In Central Park”, który ostatecznie osiągnął status podwójnej platyny w Stanach Zjednoczonych.

Para wyruszyła w światową podróż począwszy od maja 1982 roku, jednak ich więź uległa pogorszeniu i przez większą część podróży przedkładali ciszę nad rozmowę.

Jako zagorzały fan nie mogę powstrzymać się od wspomnień o niezapomnianej muzyce, którą tworzyli podczas swoich dni w duecie. Od ponadczasowych klasyków, takich jak „Mrs. Robinson”, „Bridge Over Troubled Water”, „Cecilia” i „The Only Living Boy In New York”, po kultowe utwory, takie jak „America”, „Bleeker Street”, „The Boxer”, oraz wspomniane już „The Sound of Silence”, „Homeward Bound” i „I Am A Rock”, ich wkład w muzykę naszych czasów jest naprawdę niezrównany.

W trakcie swojej muzycznej współpracy zgromadzili imponującą kolekcję siedmiu nagród Grammy, co czyni ich jednym z najlepiej sprzedających się zespołów muzycznych na świecie, sprzedając ponad 100 milionów płyt.

Simon i Garfunkel zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame w 1990 roku.

2024-11-11 11:49