- Rząd Stanów Zjednoczonych złożył wniosek o zwrot środków skradzionych z Bitfinex w 2016 r. z powrotem na giełdę.
- W pozwie sądowym rząd stwierdził, że po wdrożeniu przez Bitfinex planu naprawczego nie było żadnych ofiar w wyniku włamania.
Władze amerykańskie złożyły wniosek do sądu, którego celem jest odzyskanie pieniędzy nielegalnie pobranych z Bitfinex w 2016 roku i zwrócenie ich bezpośrednio na platformę. Ich zdaniem odzyskanie to określa się mianem „rekompensaty rzeczowej”.
Do dostępnych walut cyfrowych należy około 94 000 Bitcoinów (BTC) wraz z jeszcze nieujawnioną ilością Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG) i Bitcoin Satoshi Vision (BSV).
Rząd twierdzi, że w ataku „nie ma ofiary”
W dokumencie złożonym 14 stycznia rząd USA oświadczył, że „nie ma osoby, którą można zidentyfikować jako ofiarę przestępstw popełnionych w tej sprawie.
Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem, że kiedy Bitfinex doznał włamania i wpłynęło to na moje fundusze, zaproponował plan rekompensat. Plan ten łączył straty wszystkich osób, w wyniku czego oczekiwano, że każdy użytkownik, łącznie ze mną, poniesie 36% redukcję naszych zasobów.
W tym schemacie odzyskiwania dotknięci klienci otrzymali jako aktywa albo tokeny BFX, albo akcje firmy macierzystej. Rozwiązanie to przywróciło każdemu, kto korzystał z giełdy, stan pierwotny, co spowodowało, że administracja USA stwierdziła, że w tym przypadku nikt nie poniósł strat.
Kontrowersyjny plan naprawczy
Plan wynagrodzeń oparty na Bitcoinie wywołał debatę ze względu na wzrost wartości Bitcoina. W momencie kradzieży wartość przesuniętych bitcoinów wynosiła około 72 miliony dolarów. Jeśli Bitfinex odzyska 94 000 Bitcoinów, monety te będą warte około 10 miliardów dolarów przy dzisiejszej cenie Bitcoina.
Według najnowszego raportu rząd wspomniał, że każda strona zewnętrzna może zgłosić roszczenie dotyczące tych aktywów w ramach dodatkowego procesu sądowego. Należy jednak pamiętać, że osoby te będą musiały przedstawić dowody potwierdzające, że są właścicielami tych aktywów i nie zostaną sklasyfikowane jako „ofiary”.
Fundusze Bitfinex były największym przejęciem przez rząd
W 2016 roku na Bitfinex doszło do ataku hakerskiego, którego przyczyną było wykorzystanie przez cyberprzestępców luki w systemie portfela z wieloma podpisami. Przestępcom udało się uciec z około 120 000 Bitcoinów, ale później odzyskano ponad 94 000 BTC. Ta odzyskana kwota została uznana przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych za „największą konfiskatę finansową” aż do tego momentu.
Pieniądze skonfiskowano po zatrzymaniu Illyi Lichtensteina i jego małżonki Heather Morgan, gdy próbowali oczyścić swoje nielegalnie zdobyte pieniądze.
W 2022 r. obie osoby trafiły do aresztu, a w sierpniu 2023 r. przyznały się do winy. Lichtenstein otrzymał wyrok pięciu lat pozbawienia wolności, natomiast Morgan – 18 miesięcy.
Różnice między hackami Bitfinex i Mt.Gox
Największy jak dotąd cyberatak na kryptowalutę miał miejsce w Mt.Gox, w wyniku którego skradziono około 740 000 Bitcoinów.
W przeciwieństwie do Bitfinex, który szybko opracował strategię odzyskiwania po włamaniu, Mt.Gox przyjął inne podejście i opóźnił utworzenie planu odzyskiwania. Teraz przygotowują się do wkrótce wdrożenia planu dystrybucyjnego.
Jak donosi Arkham Intelligence, Mt.Gox posiada obecnie około 3,5 miliarda dolarów w Bitcoinach. Jeśli plan refundacji zostanie uruchomiony, sprzedaż mogą rozpocząć użytkownicy, którzy czekali na środki prawie 14 lat. Ten potencjalny napływ Bitcoina na rynek może negatywnie wpłynąć na BTC.
- EUR PLN PROGNOZA
- USD PLN PROGNOZA
- NEAR PROGNOZA. NEAR kryptowaluta
- Poznaj rodzinę wiceprezydenta-elekta JD Vance’a: jego mamę, żonę i dzieci
- PRIME PROGNOZA. PRIME kryptowaluta
- Binance ujawnia wymianę i rebranding Fantom na Sonic – czy powinieneś sprzedać FTM teraz, czy poczekać?
- UXLINK PROGNOZA. UXLINK kryptowaluta
- GRIFFAIN PROGNOZA. GRIFFAIN kryptowaluta
- SUN PROGNOZA. SUN kryptowaluta
- Sezon 7 „FBI” przynosi zmianę w obsadzie, zmiana showrunnera: co warto wiedzieć
2025-01-16 17:37