Brytyjski system regulacji kryptowalut zacznie obowiązywać w 2026 r

Jako doświadczony badacz żywo zainteresowany ewoluującym krajobrazem finansowym, szczególnie w dziedzinie kryptowalut, jestem zarówno podbudowany, jak i pełen obaw w związku z ostatnimi oświadczeniami brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (FCA) i zbliżającymi się środkami regulacyjnymi Maroka.

Z niedawnego raportu CNBC wskazano, że Urząd Nadzoru Finansowego (FCA), organ nadzoru finansowego Wielkiej Brytanii i szóstej co do wielkości gospodarki, planuje ustanowienie kompleksowego systemu regulacyjnego do roku 2026.

Na razie kryptowaluty pozostają w większości nieuregulowane w kraju.  

Do końca 2024 r. FCA planuje skoncentrować się na monetach typu stablecoin i zwalczaniu nadużyć na rynku. 

W nadchodzącym roku organ regulacyjny zamierza nadzorować szerokie spektrum rynków kryptowalut, w tym transakcje, pożyczki i stakowanie.

Oczekuje się, że ostateczne oświadczenie polityczne FCA zostanie opublikowane w 2026 r.

W tym roku brytyjski organ nadzoru finansowego stwierdził, że większość kryptowalut nie spełnia wymaganych kryteriów akceptacji.

Brak lub niewielka ochrona 

Według najnowszego komunikatu Financial Conduct Authority (FCA) wskazał na znaczny wzrost liczby Brytyjczyków, którzy rozumieją kryptowaluty. Zdumiewające 93% populacji rozpoznaje obecnie tę nowoczesną klasę inwestycyjną.

Warto wspomnieć, że około jedna trzecia osób ankietowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego błędnie uważa, że ​​posiada zabezpieczenia dotyczące swoich inwestycji w waluty cyfrowe. Wydaje się jednak, że organ regulacyjny uważa za mało prawdopodobne, aby klienci otrzymali ochronę, jeśli ich portfele kryptowalut staną w obliczu problemów.

We wrześniu FCA oskarżyła londyńczyka o prowadzenie sieci nielegalnych bankomatów z kryptowalutami. 

Maroko również reguluje kryptowaluty 

Dodatkowo warto wspomnieć, że Maroko planuje wprowadzenie przepisów kontrolujących wykorzystanie kryptowalut, o czym poinformował we wtorek Reuters.

Posiadanie i handel kryptowalutami zostało początkowo zakazane w tym kraju Afryki Północnej w 2017 roku. 

2024-11-26 19:07