Los Angeles DA Popiera prośbę Erika i Lyle’a Menendezów o ułaskawienie

Los Angeles DA Popiera prośbę Erika i Lyle’a Menendezów o ułaskawienie
Los Angeles DA Popiera prośbę Erika i Lyle’a Menendezów o ułaskawienie

Jako zagorzały wielbiciel dramatów prawnych i zawiłości naszego wymiaru sprawiedliwości, jestem urzeczony najnowszymi wydarzeniami w sprawie braci Menendez. Po spędzeniu niezliczonych godzin na zagłębianiu się w narracje z sali sądowej muszę przyznać, że moje serce skłania się ku empatii wobec tych, którzy odsiedzieli swój czas i okazali skruchę.


Prokurator okręgowy w Los Angeles wyraził swoje poparcie dla petycji Erika i Lyle’a Menendezów o ułaskawienie od gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma.

George Gascón wyraził niezachwianą wiarę w ułaskawienie Erika Menendeza i Lyle’a Menendeza, którzy obecnie odsiadują wyroki dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego. Oświadczył to 30 października w komunikacie prasowym, podkreślając, że każdy z nich odsiedział 34 lata w więzieniu, kontynuował naukę w czasie odbywania kary i aktywnie pracował nad stworzeniem programów resocjalizacji dla innych więźniów.

28 października obrońca braci złożył prośbę o ułaskawienie, co zostało następnie przyjęte przez Prokuraturę Okręgową. Od tego czasu pisali listy, w których wyrażali swoje poparcie dla gubernatora Newsoma.

Jak podano na oficjalnej stronie gubernatora Newsoma, akty ułaskawienia mogą polegać na „zmniejszeniu kary” (łagodzeniu kary) lub „udzieleniu ułaskawienia”, przy czym w obu przypadkach można zastosować różne formy łagodzenia kary. Łagodzenie kary zmniejsza karę, a ułaskawienie zapewnia przebaczenie i przywraca pewne prawa obywatelskie osobom, które zostały uznane za winne przez sąd.

Mark Geragos, prawnik Erika (53 lata) i Lyle’a (56 lat) oświadczył 29 października TMZ, że mają dwie opcje i dokłada wszelkich starań, aby wrócili do domu nie tylko na Święto Dziękczynienia, ale także na 93. urodziny Joanny i także uroczystość z ciocią Terry.

67-letni Geragos nawiązał do Joan VanderMolen, rodzeństwa Kitty Menendez (matki Erika i Lyle’a), a także Terry’ego Baraita, siostry José Menendeza (ojca braci).

W 1996 roku Lyle i Erik Menendez otrzymali wyrok dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego za zabicie swoich rodziców, Kitty i José. Obecnie odbywają karę w Zakładzie Karnym im. Richarda J. Donovana w San Diego.

24 października podczas spotkania prasowego Gascón wezwał do ponownej oceny wyroków wydanych braci w związku z nowym przypływem uwagi opinii publicznej wywołanym premierą miniserialu Netflix zatytułowanego „Monsters” oraz dokumentalny „Bracia Menendez”.

Podczas wywiadu dla TMZ Geragos wskazał, że w przypadku nowego przesłuchania Erika i Lyle’a jego zespół prawny planuje zwrócić się do sądu o zmianę ich wyroków skazujących z morderstwa na nieumyślne spowodowanie śmierci.

Uwzględnienie wniosku może skutkować uwolnieniem rodzeństwa z dwóch powodów: po pierwsze, odbyło już karę pozbawienia wolności, a po drugie, w chwili popełnienia przestępstwa nie miało ukończonych 26 lat.

W 1989 roku, w wieku odpowiednio 18 i 21 lat, Erik i Lyle zostali uznani za winnych morderstwa swoich rodziców w ich rezydencji w Beverly Hills w Kalifornii.

W swoim oświadczeniu z 24 października Gascón stwierdził, że przedmiotowe osoby przebywają w więzieniu od około 35 lat. Uważa, że ​​odsiedzieli już należną społeczeństwu karę.

Gascón stwierdził, że jego zdaniem „integracja ze społeczeństwem jest bezpieczna”.

2024-10-31 16:23