Jako samozwańczy koneser wszystkiego, co niesamowite i niewyjaśnione, muszę powiedzieć, że obecna seria programów telewizyjnych o zjawiskach nadprzyrodzonych to po prostu rozkoszna uczta dla mojego nienasyconego apetytu na makabrę.
Miłośnicy horrorów nie muszą w sezonie jesiennym polegać wyłącznie na przerażających filmach; zamiast tego możesz zagłębić się w liczne mrożące krew w żyłach seriale telewizyjne, które z pewnością wprawią Cię w Halloweenowy nastrój!
Od debiutu w 2011 roku na antenie FX serial American Horror Story stał się obowiązkowym punktem w sezonie Halloween ze względu na swój format antologii. Każda część wprowadza różne postacie i miejsca w tym samym fikcyjnym świecie, czasami je przeplatając. Począwszy od „Murder House”, przez „Freak Show”, „Roanoke” i „Apocalypse”, American Horror Story konsekwentnie potrafi niepokoić nawet najbardziej zagorzałych entuzjastów horrorów.
W Peacock dostępna jest nowsza seria horrorów zatytułowana „Filiżanka do herbaty”, która opiera się na tajemnicy. Zaczerpnięty z książki Roberta McCammona Stinger film Teacup przedstawia grupę osób z wiejskich obszarów stanu Georgia, które łączą siły, aby przetrwać mrożące krew w żyłach wydarzenie, które dziesiątkuje zarówno zwierzęta, jak i ludzi. W miarę jak wydarzenia miały miejsce w październiku 2024 r., widzowie byli zaskoczeni źródłem niebezpieczeństwa i mieli więcej pytań niż odpowiedzi na temat jego pochodzenia.
Twórca Ian McCulloch podzielił się wyłącznie z Us Weekly, że serial w sprytny sposób przypomina film. Wyjaśnił, że było to zamierzone ze względu na koncepcję krótszych odcinków. Dzieje się tak nie tylko po to, by utrzymać zaangażowanie widzów i niecierpliwość w oczekiwaniu na kolejny odcinek, ale także dlatego, że opowiadanie historii jest skuteczne. Krótko mówiąc, chce, aby każdy odcinek sprawiał wrażenie części większej całości, tak jak ma to miejsce w przypadku filmu.
Kontynuował: „Nie mieliśmy żadnego dodatkowego tłuszczu [w przypadku tych historii]. Po pewnym czasie nie da się już opowiedzieć jednej, dokładnej historii, trzeba obrać inne ścieżki. Nie chcieliśmy tego rodzaju doświadczeń. Chcieliśmy, żeby ludzie po prostu szli dalej i dalej. Jednocześnie chcesz mieć pewność, że nie wrzucasz rzeczy tylko po to, żeby zrobić zwrot lub skręcić.
Najstraszniejsze programy telewizyjne, które wprowadzą Cię w atmosferę Halloween: od „American Horror Story” po „Krzyk”
„Amerykański horror” (FX)
Zbiór przerażających historii w „American Horror Story” często czerpie inspirację z prawdziwych, mrożących krew w żyłach wydarzeń, które miały miejsce w USA. Warto zauważyć, że twórca Ryan Murphy miał okazję współpracować z powracającymi aktorami, takimi jak Evan Peters, Jessica Lange, Sarah Paulson, Lily Rabe, Denis O’Hare, Kathy Bates, Emma Roberts, Finn Wittrock, Billie Lourd, Leslie Grossman, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Cody Fern i Zachary Quinto w różnych sezonach.
„Bates Motel” (A&E)
Serial telewizyjny „Bates Motel”, emitowany w latach 2013–2017, stanowił preludium do filmu „Psychoza” Alfreda Hitchcocka z 1960 roku. Serial i film, nawiązujący do powieści Roberta Blocha z 1959 roku, skupiały się wokół Normana Batesa (w tej roli Freddie Highmore) i motelu, który ostatecznie stał się miejscem jego zbrodniczych czynów.
W serialu fani spotkali się z nieoczekiwanym zwrotem wydarzeń, gdy Norman został przedstawiony jako nastolatek, który po nagłej śmierci ojca przeprowadzał się wraz z matką Normą (w tej roli Vera Farmiga) do Oregonu. Para chciała zacząć od nowa, ale pogarszający się stan psychiczny Normana pokrzyżował ich plany.
Fabuła Psycho weszła w życie dopiero w ostatnim sezonie serialu.
„Egzorcysta” (FOX)
Chociaż dotychczas sześć filmów zgromadziło oddaną rzeszę fanów, serial Egzorcysta był często niedoceniany. Ten program telewizyjny, trwający dwa sezony, miał swoją premierę w 2016 roku i skupiał się na duecie egzorcystów, którzy prowadzą śledztwa w sprawie opętania przez demony.
„Nawiedzony dom na wzgórzu” (Netflix)
Podróż Mike’a Flanagana do telewizji rozpoczęła się od serialu „Nawiedzony dom na wzgórzu” inspirowanego powieścią Shirley Jackson pod tym samym tytułem. W 1992 roku rodzina Crainów wprowadziła się do domu przedstawionego w serialu i z biegiem czasu przeżyły dziwne zdarzenia. Prawie dwie dekady później po opuszczeniu domu zmierzyli się z traumami z przeszłości.
„Upadek domu Usherów” (Netflix)
W nowym serialu telewizyjnym poznajemy dyrektora generalnego firmy farmaceutycznej, którego głównymi tematami są mroczna przeszłość i tajemnicze śmierć jego dzieci. Aby uniknąć zbytniego powiązania z historią Edgara Allana Poe „Upadek domu Usherów”, Flanagan zdecydował się zintegrować różne elementy szerszej twórczości literackiej Poego w ośmiu odcinkach serialu.
„Filiżanka” (Paw)
Akcja serialu zatytułowanego „Filiżanka” rozgrywa się na odosobnionym ranczu na wiejskich terenach Gruzji, gdzie grupa osób musi połączyć siły, aby stawić czoła niewyjaśnionemu niebezpieczeństwu. W obsadzie znajdują się Scott Speedman, Yvonne Strahovski, Chaske Spencer, Kathy Baker, Boris McGiver, Caleb Dolden, Emilie Bierre i Luciano Leroux.
„Buffy, postrach wampirów” (The WB)
Zainspirowany filmem z 1992 roku, ten serial o zjawiskach nadprzyrodzonych stanowi kronikę podróży Buffy (Sarah Michelle Gellar), która realizuje swój los, by unicestwić wampiry, demony i inne złe istoty. Alyson Hannigan, Anthony Head i Nicholas Brendon należą do godnych uwagi członków obsady tego kultowego serialu.
Podczas emisji serialu od 1997 do 2003 roku David Boreanaz naprawdę ucieleśniał rolę Anioła. Następnie pojawił się w spin-offie, który trwał pięć sezonów w tej samej sieci. Jako pierwsza miłość Buffy, postać Boreanaz często zderzała się ze Spike’iem Jamesa Marstersa, który był dla niej kolejnym znaczącym romantycznym zainteresowaniem.
„Ostatni z nas” (HBO)
W styczniu 2023 roku HBO przekształciło grę wideo „The Last of Us” w serial, obsadzając Pedro Pascala w roli Joela i Bellę Ramsey w roli Ellie. Ten serial jest kroniką podróży tej pary przez postapokaliptyczną Amerykę, zniszczoną przez grzyb wywołujący objawy przypominające zombie. Co ciekawe, Ellie wydaje się być odporna na tę chorobę, co czyni ją kluczową w opracowaniu potencjalnego antidotum.
„Twin Peaks” (ABC i Showtime)
W latach 90. urzekł mnie program telewizyjny, który odsłonił porywającą tajemnicę dotyczącą morderstwa Laury Palmer, granej przez Sheryl Lee, w małym miasteczku Twin Peaks w stanie Waszyngton. Po odwołaniu emisji w stacji ABC w 1992 r. na ekranach kin pojawił się prequel zatytułowany „Twin Peaks: Fire Walk with Me”. Szybko przenieśliśmy się do roku 2017, a świat tej urzekającej serii został ponownie ożywiony przez Showtime na jeden fascynujący sezon.
We wznowieniu Kyle MacLachlan, Sherilyn Fenn, Mädchen Amick, Lee i David Duchovny wcielili się ponownie w swoje role z oryginalnej serii. W nowym sezonie pojawiło się także kilka starych, ale świeżych twarzy, takich jak Laura Dern, Michael Cera, Richard Chamberlain, Trent Reznor, Jessica Szohr i Amanda Seyfried w różnych rolach.
„Msza o północy” (Netflix)
Jako zagorzały fan zagłębiłem się głębiej w mrożący krew w żyłach wszechświat Flanagana dzięki „Midnight Mass”, który miał swoją premierę w 2021 roku. Serial opowiada o mojej postaci, która trafia z powrotem do swojej odosobnionej wioski na wyspie i zostaje zaintrygowana ciągiem osobliwych wydarzeń, które zaczęło się po przybyciu tajemniczego duchownego.
„Krzyk” (MTV)
Po triumfie serii filmów „Krzyk”, MTV opracowało koncepcję przedłużonego slashera dla telewizji. Program telewizyjny znany jako Krzyk miał swoją premierę w 2015 roku, będąc niezależnym od morderstw mających miejsce w fikcyjnym miasteczku Lakewood. Emma Duval, grana przez Willę Fitzgerald, stała się celem zabójcy ze względu na jej powiązania z nawiedzoną przeszłością miasta.
W 2016 roku serial telewizyjny został przedłużony na trzeci sezon, jednak ostatecznie przekształcił się w restart. W krótkotrwałym przedstawieniu, znanym jako „Krzyk: Zmartwychwstanie”, zaprezentowano nową lokalizację i nowy zespół aktorów.
„Królowe krzyku” (FOX)
Seria taka jak „Scream Queens”, która zadebiutowała w 2015 roku, nigdy się nie powtórzy. Ten popularny slasher mógł pochwalić się imponującą obsadą, w skład której wchodziły takie gwiazdy jak Emma Roberts, Jamie Lee Curtis, Billie Lourd, Lea Michele, Abigail Breslin, Glen Powell i Keke Palmer. W pierwszym sezonie „Scream Queens” skupiało się wokół sióstr ze stowarzyszenia Kappa Kappa Tau, które były systematycznie mordowane przez nieznanego zabójcę Czerwonego Diabła.
W drugim sezonie antologia satyryczna przedstawiła postać zwaną Zielonym Groźbą, która zaatakowała szpital i jego personel – wśród których było kilku aktorów z poprzedniego sezonu. Gwiazdy, w tym Kirstie Alley, Taylor Lautner, John Stamos i James Earl III, uzupełniły obsadę drugiego sezonu.
„Slasher” (Netflix)
Jeśli lubisz makabryczne opowieści, chcielibyśmy przedstawić Ci grę Slasher. Ta kanadyjska produkcja to kolejna antologia opowiadająca o tajemniczym zamaskowanym zabójcy, który w każdym sezonie systematycznie morduje swoje ofiary bez wyraźnego powodu.
„Dziwne rzeczy” (Netflix)
W 2016 roku odsłonięto postacie zamieszkujące Hawkins w stanie Indiana. Narracja obracała się wokół fikcyjnego miasta, w którym sekwencja niezwykłych, niesamowitych wydarzeń wywołała zagadki i chaos.
„Gęsia skórka” (Disney+ i Hulu)
„Gęsia skórka” czerpała inspirację ze słynnych horrorów R.L. Stine’a o tym samym tytule. Ten niesamowity serial telewizyjny opowiadał o pięciorgu nastolatkach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, gdy nieświadomie sprowadzili nadprzyrodzone istoty na ich urocze miasteczko. Próbując powstrzymać te złowrogie duchy, zespół natknął się na odkrycia dotyczące przeszłości ich rodziców.
W serialu telewizyjnym Goosebumps głównymi bohaterami są Isa Briones, Ana Yi Puig, Zack Morris, Miles McKenna i Will Price. Co ciekawe, kiedy cztery miesiące później serial wznowiono, Disney ogłosił zmianę zarówno w obsadzie, jak i fabule Goosebumps: The Vanishing.
’Histeria!’ (Paw)
W latach 80. serial Histeria skupiał się na zjawisku paniki satanistycznej. Fabuła koncentruje się wokół wyrzuconego z liceum metalowego zespołu, który wykorzystuje szansę, jaką daje nagła fascynacja miasta okultyzmem, udając satanistyczną grupę heavymetalową. Jednak ich plan przybiera nieoczekiwany obrót, gdy dziwny ciąg morderstw, uprowadzeń i plotek o zjawiskach nadprzyrodzonych rozpoczyna polowanie na czarownice, które wskazuje bezpośrednio na nich, wywołując szał.
„Yellowjackets” (czas seansu)
W 2021 roku rozpoczyna się serial zatytułowany „Yellowjackets”, szczegółowo opisujący wstrząsające przeżycia dziewczęcej drużyny piłkarskiej, która po tragicznej katastrofie lotniczej utknęła na kanadyjskiej pustyni. Przez prawie dziewiętnaście miesięcy walczyli o przetrwanie i ostatecznie uciekli się do kanibalizmu. Spektakl zawiera także współczesną narrację, która ponownie łączy nas z ocalałymi, którzy ponad dwie dekady po incydencie wiodą swoje zawiłe życie.
„Z Archiwum X” (FOX)
W 1993 r. po raz pierwszy wyemitowano serial telewizyjny Z Archiwum X, który od tamtej pory pozostawił widzów zaintrygowanych tym, co tajemnicze i nieznane. Ten serial science-fiction skupia się wokół agenta FBI Foxa Muldera (w tej roli David Duchovny), który jest wierzący, i Dany Scully (Gillian Anderson), sceptyczki, którzy zagłębiają się w niewyjaśnione sprawy związane z zjawiskami paranormalnymi.
- EUR PLN PROGNOZA
- USD PLN PROGNOZA
- APE PROGNOZA. APE kryptowaluta
- DEGEN PROGNOZA. DEGEN kryptowaluta
- MOODENG PROGNOZA. MOODENG kryptowaluta
- ICE PROGNOZA. ICE kryptowaluta
- NEAR PROGNOZA. NEAR kryptowaluta
- HMSTR PROGNOZA. HMSTR kryptowaluta
- PRIME PROGNOZA. PRIME kryptowaluta
- JUP PROGNOZA. JUP kryptowaluta
2024-10-27 02:55