Oszustwo związane z kryptowalutami na 100 milionów jenów ujawnione za pośrednictwem danych Monero (XMR) w Japonii – organizator aresztowany

Jako doświadczony analityk z dużym doświadczeniem w dynamicznym świecie kryptowalut, uważam to ostatnie wydarzenie za szczególnie intrygujące. Zdolność japońskiej policji do wyśledzenia i zatrzymania osoby zajmującej się praniem pieniędzy Monero (XMR) jest znaczącym kamieniem milowym w toczącej się walce z cyberprzestępczością.

Chiński reporter wiadomości cyfrowych Colin Wu rozpowszechnił informacje o pomyślnej wstępnej identyfikacji i zatrzymaniu cyberprzestępcy przez japońską policję. Osiągnięto to poprzez śledzenie transakcji z udziałem Monero (XMR) i analizę zebranych danych. Mówi się, że zatrzymany przestępca zajmujący się kryptowalutami stał na czele zespołu składającego się z około 20 osób, które łącznie zgromadziły zarobki przekraczające 100 milionów jenów.

Dane Wu pochodzą z dzisiejszego artykułu Nikkei, do którego link zamieścił w swoim poście.

Przyłapany na praniu pieniędzy za pośrednictwem XMR

Z raportu Nikkei wynika, że ​​wspólne wysiłki japońskiej cyberpolicji i innych wydziałów doprowadziły do ​​zatrzymania 26-letniego Yuty Kobayashiego. Chociaż jego prawdziwy zawód nie został ujawniony, przypuszcza się, że brał udział w oszustwach komputerowych, wykorzystując karty kredytowe niczego niepodejrzewających ofiar do nielegalnego gromadzenia majątku.

Szacuje się, że podejrzani sprawcy spowodowali szkody na kwotę ponad 100 milionów jenów. Organizacja przestępcza próbowała zamaskować skradzione aktywa za pomocą prywatnej kryptowaluty Monero – monety znanej z cech poufności i anonimowości, które utrudniają śledzenie nadawców i odbiorców. Mimo to cyfrowa policja była w stanie zlokalizować Kobayashiego, podążając śladem transakcji XMR. Uważa się, że jest to pierwszy przypadek zidentyfikowania osoby na podstawie danych z transakcji Monero.

Po raz pierwszy japońska policja zidentyfikowała podejrzanych, analizując pranie pieniędzy Monero. W okresie od czerwca 2021 r. do stycznia 2022 r. gang przeprowadził około 900 fałszywych transakcji, a policja aresztowała 18 osób.

— Wu Blockchain (@WuBlockchain) 21 października 2024 r.

W upalne lato 2021 roku jako przebiegły osobnik taki jak ja znalazłem się po złej stronie prawa. Zmanipulowałem popularną japońską platformę handlową Mercari, umieszczając na niej listę fałszywych produktów związanych z kryptowalutami. Aby dodać oliwy do ognia, wykorzystałem dane kart kredytowych niewinnych osób, oszukując firmę, aby pomyślała, że ​​te transakcje były autentyczne i zakończone. Niestety, to oszustwo spowodowało, że firma straciła miliony jenów z ciężko wypracowanych zysków.

Od czerwca 2021 r. do stycznia 2022 r. gang oszustów przeprowadził około 900 oszukańczych transakcji kartą kredytową, często bez wiedzy ofiar. Podejrzewa się, że uzyskali te dane poprzez taktykę phishingu obejmującą fałszywe strony internetowe i wprowadzające w błąd wiadomości e-mail.

Do chwili obecnej, oprócz Yuty Kobayashiego, zatrzymano ogółem 18 osób powiązanych z jego zespołem ds. cyberprzestępczości. Osoby te były rekrutowane poprzez oferty pracy publikowane na platformach mediów społecznościowych, które nazywały „nielegalną pracą w niepełnym wymiarze godzin”. Większość ich komunikacji z Kobayashim była prywatna, dzięki bezpiecznym aplikacjom do przesyłania wiadomości.

CZ ostrzega przed oszustami posługującymi się jego nazwiskiem

Według wcześniejszego raportu U.Today, Changpeng Zhao, założyciel i były dyrektor generalny giełdy Binance, zamieścił na Twitterze informację, że zauważył co najmniej dwa uwierzytelnione konta fałszywie podające się za niego.

Zhao dał jasno do zrozumienia społeczności, że używa wyłącznie pseudonimu „@cz\_binance” na Twitterze, który zaczyna się od „cz.

2024-10-21 16:04