Czy powrócił kryptorynek niedźwiedzia? 5 trendów, którymi warto podążać w tym tygodniu

  • Ostatnie zyski Bitcoina spotkały się ze sceptycyzmem, ponieważ gwałtownie wzrosły napływy z giełd, co sugeruje realizację zysków. 
  • Historycznie rzecz biorąc, wyniki Bitcoina we wrześniu były słabe, powodując wahania na rynku.

Jako doświadczony inwestor kryptowalutowy ze sprawdzonymi w boju nerwami i talentem do czytania między wierszami muszę powiedzieć, że obecna dynamika rynku przypomina grę w szachy – każdy ruch, niezależnie od tego, jak mały, ma głębokie konsekwencje.

W momencie sporządzania raportu wartość Bitcoina [BTC] wynosiła około 56 864 dolarów, co oznacza wzrost o 3,6% w ciągu ostatnich 24 godzin. Wzrost ten został poprzedzony znacznym wzrostem wolumenu obrotu, o czym świadczy wzrost o 31%, według CoinMarketCap.

Jako badacz badający rynek kryptowalut, jestem ostrożnym optymistą w obliczu niedawnego wzrostu wartości Bitcoina, mimo że wrzesień był szczególnie trudny ze względu na jego cenę. Jednakże nadal istnieją wskaźniki, które nie wykazały jeszcze oznak wzrostów, co rodzi pytania, czy w pełni poradziliśmy sobie z zawirowaniami na rynku Bitcoina.

Wrześniowe niedźwiedzie nawiedzają handlarzy

Obecnie ogólne nastroje wśród traderów dotyczące rynku pozostają ostrożne, na co wskazuje indeks Bitcoin Fear and Greed Index na poziomie 33. Liczba ta wskazuje, że inwestorzy przygotowują się na kolejny możliwy spadek cen podobny do obserwowanego we wrześniu.

W rzeczywistości w niedawnym raporcie amerykańskiego funduszu zarządzającego NYDIG zauważono, że rynek może:

„Przez następny miesiąc utknąłem w sezonowej trudach”. 

W raporcie stwierdzono również, 

Jako analityk zauważam trend w wynikach Bitcoina we wrześniu. Średnio spadła o około 5,9%, a mediana stopy zwrotu kształtuje się na poziomie ujemnym 6,0%. Niestety, ponieważ miesiąc dopiero się zaczyna, liczby te nie wydają się napawać optymizmem.

Wydaje się, że nastawienie może się zmienić do końca tego miesiąca, zgodnie z przewidywaniami Rekt Capital, w ostatnim kwartale roku Bitcoin może doświadczać ciągłej tendencji wzrostowej przez kolejne trzy miesiące.

Ponieważ wcześniejsze spadki cen we wrześniu niepokoją traderów, potencjał wzrostu Bitcoina pozostaje ograniczony. 

Przypływy z giełd osiągają najwyższy poziom od siedmiu dni

Kolejnym kluczowym sygnałem pokazującym, że panuje trend spadkowy, są napływy z giełd. 

9 września nastąpił znaczny wzrost wpłat Bitcoinów na platformy handlowe, wynoszący 18 193 jednostek. W porównaniu z 2535 BTC zdeponowanymi dzień wcześniej, oznacza to znaczny wzrost. Co więcej, ten poziom napływu był najwyższy od siedmiu dni.

Czy powrócił kryptorynek niedźwiedzia? 5 trendów, którymi warto podążać w tym tygodniu

Gdy ceny Bitcoina zaczęły ponownie rosnąć, nastąpił wzrost inwestycji, co wskazywało, że inwestorzy osiągali zyski. Sugeruje to, że ci inwestorzy spodziewają się pogorszenia koniunktury na rynku i chcą zmniejszyć potencjalne straty.

Bazując na moim osobistym doświadczeniu w handlu, zauważyłem, że znaczny wzrost aktywności sprzedażowej w ten sposób często sugeruje, że inwestorzy nie są optymistami co do znacznego wzrostu cen w przyszłości. W takich przypadkach trend wzrostowy Bitcoina może napotkać opór i potencjalnie wystąpić tymczasowe niepowodzenie. Nie musi to koniecznie oznaczać końca hossy, ale może wskazywać na przerwę lub korektę jej dynamiki. Widziałem już podobne wzorce, więc sugeruję uważne obserwowanie trendów rynkowych i odpowiednie dostosowywanie strategii.

Tendencja traderów do wypłacania swoich zysków jest widoczna na wykresie współczynnika wydanego zysku wyjściowego (SOPR) na CryptoQuant, ponieważ współczynnik ten wzrósł powyżej 1, wskazując, że coraz więcej sprzedawców wyładowuje aktywa kryptograficzne, aby zablokować swoje zyski.

Może to zahamować zyski Bitcoina.

Czy powrócił kryptorynek niedźwiedzia? 5 trendów, którymi warto podążać w tym tygodniu

Kupujący wstrzymują się

Na typowym rynku krypto-bessy aktywność zakupowa pozostaje stosunkowo niska. Trend ten pojawił się na dziennym wykresie Bitcoina. 

Od 27 sierpnia przepływ pieniędzy Chaikin utrzymuje się w przedziale ujemnym. Chociaż zdarzały się krótkie okresy działań zakupowych, przez ostatnie dwa tygodnie nie były one pozytywne.

To pokazuje, że w tym okresie Bitcoin doświadczył większej sprzedaży niż zakupu. 

Czy powrócił kryptorynek niedźwiedzia? 5 trendów, którymi warto podążać w tym tygodniu

Ponadto Bitcoin (BTC) przez dwa tygodnie z rzędu utrzymywał się poniżej 200-dniowej wykładniczej średniej kroczącej. Świadczy to o ogólnie pesymistycznych nastrojach wśród inwestorów.

Niezdolność BTC do odzyskania 200-dniowej EMA wskazuje również na brak zaufania wśród traderów co do krótkoterminowego ożywienia cen. 

Nadchodzące dane dotyczące CPI

Traderzy kryptowalut zaczynają skupiać się na nadchodzącej publikacji danych o amerykańskim indeksie cen towarów i usług konsumenckich (CPI), która ma nastąpić w środę.

Na podstawie raportów Marketwatch przewiduje się, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) za sierpień wyniesie ok. 2,6%, co oznacza spadek w porównaniu z 2,9% odnotowanymi w poprzednim miesiącu.

Jako badacz spodziewam się, że nadchodzące dodatnie dane o inflacji wzmocnią moją argumentację za potencjalnym obniżeniem stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w nadchodzącym tygodniu.

Jako inwestor kryptowalutowy, na podstawie narzędzia CME FedWatch Tool, wydaje się, że prawie trzy czwarte (73%) innych inwestorów przewiduje skromną obniżkę stóp procentowych o 0,25%, podczas gdy pozostałe 27% obstawia jeszcze większą obniżkę stóp procentowych. 0,50%.

Czy powrócił kryptorynek niedźwiedzia? 5 trendów, którymi warto podążać w tym tygodniu

W zeszłym tygodniu wypowiedzi sekretarz skarbu USA Janet Yellen na temat silnej gospodarki i zbliżania się do ożywienia wywołały oczekiwanie na potencjalne obniżki stóp procentowych.

Obniżenie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną po raz pierwszy od 2020 r. może zwiększyć skłonność inwestorów do podejmowania ryzyka, potencjalnie prowadząc do wzrostu cen ryzykownych aktywów, takich jak kryptowaluty. To z kolei może zmniejszyć prawdopodobieństwo pogorszenia się koniunktury na rynku kryptowalut lub trendu bessowego.

Pojawia się pozytywny znak

Pomimo przeważnie negatywnych wskaźników, pojawił się obiecujący sygnał, gdy ceny spotowych ETF-ów Bitcoin po raz pierwszy od końca sierpnia przesunęły się na plus.

9 września wpływy do spotowych ETF-ów Bitcoin wyniosły 28 mln dolarów według danych SoSoValue. 

Przeczytaj prognozę cen Bitcoina [BTC] na lata 2024–2025

I odwrotnie, należy zauważyć, że dwa wiodące fundusze ETF Bitcoin pod względem wartości aktywów doświadczyły wypłat. W szczególności BlackRock iShares Bitcoin Trust (IBIT) i Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) odnotowały wypływy środków o łącznej wartości odpowiednio 9 milionów dolarów i 22 milionów dolarów.

Jeśli dane dotyczące Bitcoin ETF pozostaną korzystne przez cały tydzień, ożywi to zaufanie wśród inwestorów kryptowalut i zmniejszy obawy dotyczące przedłużającej się bessy.

2024-09-11 02:16