Dominacja Bitcoina sięga 56%: Oto, co to oznacza dla Twoich zasobów

  • Dominacja Bitcoina wzrosła z 38% w 2022 r. do 56%, w dużej mierze przypisuje się długoterminowej akumulacji posiadaczy.
  • Posiadacze instrumentów krótkoterminowych notują niezrealizowane straty, a nadmierna reakcja z pewnością spowoduje dalsze spadki.

Jako doświadczony inwestor kryptowalutowy z dziesięcioletnim doświadczeniem w poruszaniu się po rynku aktywów cyfrowych, intryguje mnie obecny stan dominacji Bitcoina. Wzrost z 38% do 56% w ciągu zaledwie roku jest rzeczywiście imponujący i można go przypisać odporności długoterminowych posiadaczy. Ich niezachwiane zaangażowanie w HODL i akumulację strategiczną niewątpliwie odegrało znaczącą rolę w tym gwałtownym wzroście.

Krótko mówiąc, Bitcoin (BTC) pozostaje wiodącym graczem w całym sektorze kryptowalut, stanowiąc ponad połowę – czyli około 1,15 biliona dolarów – z łącznej wartości 2,1 biliona dolarów kapitalizacji światowego rynku kryptowalut.

Według danych z narzędzia do analizy on-chain, Glassnode, dominacja Bitcoina na rynku kryptowalut znacznie wzrosła od czasu osiągnięcia najniższego poziomu w listopadzie 2022 r. Począwszy od 38%, udział Bitcoina w całkowitej wartości rynku kryptowalut wzrósł obecnie do 56 %.

Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat dominacja Ethereum [ETH] wykazała niewielką zmianę w porównaniu z innymi kryptowalutami, ponieważ łącznie odnotowały one spadek ich udziału w rynku o około 6,5%.

Dominacja Bitcoina sięga 56%: Oto, co to oznacza dla Twoich zasobów

Długoterminowi posiadacze napędzają dominację Bitcoina

Według Glassnode ekspansja Bitcoina następuje ze względu na wzrost inwestycji napływających do aktywów, przy czym długoterminowi posiadacze wykazują silną determinację i trzymają się swoich aktywów jak diamenty.

Wśród tych traderów nastąpił znaczny wzrost dostępności Bitcoinów. Co ciekawe, zaobserwowano, że większość z nich przekształciła się w inwestorów długoterminowych po zakupach BTC w okolicach szczytowych cen obserwowanych w marcu.

Pomimo burzliwych i nieprzewidywalnych wahań cen, inwestorzy długoterminowi pozostają niezachwiani w swoim zaangażowaniu, wykazując silną skłonność do utrzymywania swoich aktywów („HODL”) i kupowania większej ilości monet, jak sugerują dane Glassnode.

Jako badacz badający ten kontekst stwierdzam, że aktywa te generują dzienne zyski w wysokości około 138 milionów dolarów. Zwiększa to potencjalne ryzyko sprzedaży, wydaje się jednak, że zapał do osiągania zysków zauważalnie osłabł.

Dowody potwierdzające tę tezę stają się jeszcze mocniejsze, gdy weźmie się pod uwagę dane z CryptoQuant, które wskazują na spadek współczynnika wymiany wielorybów po znaczących wydarzeniach generujących zyski przez wieloryby w maju i lipcu.

Dominacja Bitcoina sięga 56%: Oto, co to oznacza dla Twoich zasobów

Dodatkowo wydaje się, że kupujący przejmują wcześniej sprzedane Bitcoiny, co może być przyczyną niedawnej stabilności cen kryptowaluty w przedziale po jej spadku od najwyższego poziomu w historii (ATH).

Posiadacze krótkoterminowi spowodowali spadek o 50 tys. dolarów  

Według Glassnode szybka wyprzedaż dokonywana przez inwestorów krótkoterminowych mogła spowodować spadek kursu Bitcoina poniżej 50 000 dolarów na początku tego miesiąca.

1. Inwestorzy posiadający inwestycje krótkoterminowe mają obecnie niższy stosunek wartości rynkowej do wartości zrealizowanej (MVRV) niż 1, co wskazuje, że obecnie doświadczają niezrealizowanych strat. Od 30 dni wskaźnik ten kształtuje się poniżej punktu równowagi.

Dominacja Bitcoina sięga 56%: Oto, co to oznacza dla Twoich zasobów

Zamiast trzymać Bitcoin przez dłuższy czas, inwestorzy krótkoterminowi zwykle lepiej reagują na wahania cen. Jak zaobserwował Glassnode, często reagują w pobliżu lokalnych szczytów lub dołków. Na przykład 5 sierpnia nastąpił znaczny spadek wartości Bitcoina, który osiągnął najniższy od wielu miesięcy poziom 49 000 dolarów.

Przeczytaj prognozę cen Bitcoina [BTC] na lata 2024–25

Jeśli inwestorzy w dalszym ciągu będą doświadczać strat poniżej 59 000 dolarów przez dłuższy czas, eksperci przewidują, że może to znacznie zwiększyć ryzyko niepokoju na rynku i silnych tendencji spadkowych.

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem subtelne przechylenie w stronę byków, rozważając handel lewarowany. Moja analiza stosunku długich do krótkich pozycji na Coinglass wskazuje na stały wzrost liczby długich pozycji od 18 sierpnia, co wskazuje na rosnący optymizm wśród inwestorów.

2024-08-21 21:12