Porównanie „Ci, którzy wkrótce umrą” i „Wikingowie: Walhalla”.

Jako oddany entuzjasta historii, głęboko doceniający epickie opowieści o potędze, honorze i dynastiach rodzinnych, urzekły mnie zarówno „Ci, którzy wkrótce umrą”, jak i „Wikingowie: Walhalla”. Chociaż w prawdziwym życiu ścieżki gladiatorów i Wikingów nie skrzyżowały się, te dramaty historyczne oferują wyjątkowy wgląd w życie dwóch niezwykłych grup.

W prawdziwym życiu gladiatorzy i Wikingowie nigdy się nie starli, ale dla zabawnego porównania przyjrzyjmy się, jak te postacie historyczne są przedstawiane w programach telewizyjnych „Those About to Die” i „Vikings: Valhalla”.

Jako ekspert ds. stylu życia ująłbym to w ten sposób: zawsze fascynowały mnie potężne grupy historyczne, które ukształtowały nasz świat. Weźmy na przykład Rzymian. Rodzina Flawiuszów była wówczas dynastią rządzącą, sprawującą władzę w Rzymie od pokoleń. A skoro już o tym mowa, nie była to byle jaka rodzina – to oni stali za igrzyskami gladiatorów przedstawionymi w „Ci, którzy wkrótce umrą”.

Jako entuzjasta historii głęboko zafascynowany starożytnym Rzymem i jego walkami gladiatorskimi nie mogłem powstrzymać podekscytowania, gdy usłyszałem, że w Peacock będzie miał premierę „Those About to Die”. Po przeczytaniu urzekającej powieści Daniela P. Mannixa pod tym samym tytułem nie mogłem się doczekać, jak ten epicki dramat z mieczem i sandałami ożywi świat gladiatorów starożytnego Rzymu.

Tom Hughes wciela się w przeszkolonego wojskowo syna cesarza Wespazjana, Tytusa, a Jojo Macari wciela w życie przebiegłego intryganta Domicjana. W obliczu szerzącej się w Rzymie korupcji i rozkładu obaj synowie są gotowi objąć tron.

Program telewizyjny na jesień 2024 r.: zobacz, kiedy powrócą Twoje ulubione programy

W walce o władzę między braćmi w tej historii Tenax, grany przez aktora „Gry o tron” Iwana Rheona, wykorzystuje sytuację. W Circus Maximus Tenax odgrywa znaczącą rolę za kulisami wyścigów rydwanów i walk gladiatorów na śmierć i życie.

W makabrycznym pokazie przemocy postać grana przez Johannesa Haukura Jóhannessona, Viggo, dodaje arenie szokującego poziomu brutalności. Bezlitośnie atakuje przeciwników, w tym także dzielnego niewolnika Kwame (Moe Hashim). W pewnym momencie odcina stopę przeciwnikowi. Co gorsza, na scenie obecne są także lwy.

Tymczasem od 2022 roku na platformie Netflix emitowany jest serial „Wikingowie: Valhalla”. Na początku tego miesiąca na platformie streamingowej ukazał się trzeci i ostatni sezon obejmujący wszystkie osiem odcinków. Przeskok w czasie następuje pomiędzy sezonem pierwszym a drugim, a finałowe odcinki rozgrywają się siedem lat później, w roku 1010.

26 Gwiazdy płci męskiej powiedziały nam, jak często myślą o Cesarstwie Rzymskim

W intrygującym splocie wydarzeń enigmatyczna pogańska królowa Freydis, grana przez Fridę Gustavsson, nawiązuje więź z utalentowanym uzdrowicielem, granym przez Leandera Yvreya. Jednocześnie brat Freydisa, Leif Erikson, reprezentowany przez Sama Corletta, i norweski książę Harald Sigurdsson, przedstawiony przez Leo Sutera, toczą zacięte walki o zdobycie Konstantynopola. Leif obmyśla skomplikowany plan obejmujący znaczną ilość materiałów wybuchowych, aby zdobyć sycylijską fortecę. Niemniej jednak Haraldowi udaje się wynegocjować spokojną kapitulację.

Na Grenlandii widzowie po raz pierwszy mogą zobaczyć niesławnego ojca rodzeństwa, Erika Rudego, granego przez Gorana Visnjica. Gdy Freydis i jej ludzie uciekają, spotykają tego potężnego wojownika.

Całe szczęście, że gladiatorzy i Wikingowie nie żyli w tym samym czasie, ponieważ ich spotkania doprowadziłyby do wielu przemocy.

2024-07-20 04:54