KATHRYN FLETT Mój tydzień telewizyjny: Rozbijanie przestępczości w Alpach Australijskich

KATHRYN FLETT Mój tydzień telewizyjny: Rozbijanie przestępczości w Alpach Australijskich

Jako zagorzały fan telewizji brytyjskiej i australijskiej byłem absolutnie urzeczony najnowszymi ofertami BBC1 i Amazon Prime. Program BBC High Country, którego akcja rozgrywa się w fikcyjnym wiejskim miasteczku Broken Ridge w stanie Wiktoria w Australii, przyciągnął mnie intrygującą mieszanką policyjnych procedur i rdzennego mistycyzmu.

WYSOKI KRAJ

soboty, BBC1 

Brytyjczykom może się wydawać, że znają Australię, nazywaną przez Australijczyków „szczęśliwym krajem”. Jeśli jednak nie odwiedzili, ich wiedza prawdopodobnie ogranicza się do fikcyjnych miejsc, takich jak Ramsay Street w Melbourne (z „Neighbours”) lub Summer Bay w Nowej Południowej Walii (z „Home And Away”). Jednakże mniej turystyczne obszary tego rozległego kraju cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem ze względu na produkcję telewizyjną.

W wymyślonej wiejskiej społeczności Broken Ridge, położonej w żartobliwie nazwanych dla Europejczyków „Alpach” Wiktorii w Australii, najnowszy australijski dodatek BBC1 przedstawia detektywa Andie Whitford (Leah Purcell), jej partnerkę Helen (Sara Wiseman) i ich córkę Kirra. Trio właśnie przeprowadziło się z miasta.

W tej historii seria kłopotliwych zaginięć pozostawiła społeczność w trudnej sytuacji. Wprowadź twardego jak skała policjanta, aby zbadać sprawę. Tajemnica pogłębia się wraz z subtelnymi wtrąceniami rdzennego folkloru, co przypomina odcinek Night Country True Detective, dając początek wyłaniającemu się gatunkowi znanemu jako „Outback Noir”.

KATHRYN FLETT Mój tydzień telewizyjny: Rozbijanie przestępczości w Alpach Australijskich

Andie o rdzennych korzeniach wyrusza w głęboko poruszające doświadczenie, gdy dorastała nieświadoma swojego plemiennego pochodzenia. Dla kontrastu Helen i Kirra borykają się z własnymi zmaganiami.

Andie zastanawia się nad sytuacją mężczyzny, który zostawił samochód w „górach”, pozornie przytłoczonego, i zastanawia się, jak jego działania wpłynęły na jego rodzinę: „Jego problemy osobiste zmusiły jego bliskich do wzięcia na siebie całego ciężaru. To samo.” Helen uspokaja: „Przynajmniej nie ukrył nas jeszcze na podwórku”. Andie odpowiada: „Jeszcze nie”.

Brytyjczycy uważają, że dobrze rozumieją Australię i jej mieszkańców, pomimo potencjalnych nieporozumień językowych, takich jak różnice w interpretacji słowa „stringi” w obu narodach. Mamy podobne, niezwykłe poczucie humoru, które umożliwiło sukces postaci Colina From Accounts w Wielkiej Brytanii.

Dorastając w Europie, zawsze fascynowały mnie wysokie Alpy, które dominują w krajobrazie. Ich majestatyczne szczyty na przestrzeni dziejów były źródłem inspiracji dla poetów i artystów. Kiedy jednak niedawno odwiedziłem Australię po raz pierwszy, zaskoczył mnie sposób, w jaki Australijczycy nazywają swoją najwyższą górę, górę Bogong, mianem „Wysokiego Kraju”.

Jednocześnie ta ogromna, opuszczona i niebezpieczna kraina charakteryzuje się znacznymi różnicami kulturowymi w porównaniu z naszą. Podobnie jak w Ameryce, jej zdobywcy siłą przesiedlili się i zasadniczo wyprzedzili rdzennych mieszkańców.

Mimo że urodzili się w Wielkiej Brytanii, moi rodzice mają australijskie korzenie – mój ojciec dorastał w mieście, a moja matka pochodziła z rodziny posiadającej rozległą posiadłość o powierzchni 80 000 akrów, co odpowiada 125 milom kwadratowym. Ziemia ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinie mojej matki aż do XX wieku, kiedy to ugody rozwodowe doprowadziły do ​​jej utraty. Co ciekawe, ziemia ta była kiedyś zamieszkana przez ludzi, którzy ostatecznie stracili ją w posiadaniu.

Mój syn niedługo wyrusza w podróż do Australii na rok lub dwa. Oprócz ponownego połączenia się z pochodzeniem swoich przodków, ważne jest dla niego przystosowanie się do ogromnych rozmiarów i wyjątkowych cech Australii.

Obserwacja urzekającego i bogato rozwiniętego Wysokiego Kraju jest w zasadzie wstępem do eksploracji kultury Antypodów.

Gladiator, to na pewno nie jest! 

KTÓRZY MAJĄ UMRZEĆ

Amazon Prime 

KATHRYN FLETT Mój tydzień telewizyjny: Rozbijanie przestępczości w Alpach Australijskich

Najnowsza seria Amazona z gatunku mieczy i sandałów, reżyserowana przez filmowca Rolanda Emmericha znanego z takich hitów jak „Dzień Niepodległości”, jest adaptacją tego samego prawdziwego materiału źródłowego (napisanego przez Daniela P. Mannixa), który posłużył za inspirację dla filmu Ridleya Scotta „Gladiator.” Jednak obie produkcje przedstawiają wyraźnie unikalne historie.

W obrazie w dużym stopniu zależnym od CGI zostajemy przeniesieni z powrotem do roku 79 naszej ery. Rzym, niegdyś znany ze swojej cywilizacji i oświecenia, niestety stał się siedliskiem zepsucia i rozkładu (co uroczyście stwierdził Lektor).

Wśród dużej obsady niektóre twarze mogą być dla Was rozpoznawalne. Warto zauważyć, że Anthony Hopkins, znany ze swoich imponujących umiejętności aktorskich, wciela się w cesarza Wespazjana z intensywnością, marszcząc brwi i dając porywający występ.

W innych miejscach prawie znani brytyjscy aktorzy JoJo Macari, Iwan Rheon, Moe Hashim i Tom Hughes konfrontują się ze scenariuszem, który wydaje się być napisany przez sztuczną inteligencję.

„Ten człowiek decyduje, którzy ludzie zostaną wysłani, aby zostali gladiatorami w Rzymie, a którzy zostaną przydzieleni do pracy w kopalniach cyny na Krecie”.

„Co to są kopalnie cyny?” [sic!]

„Wyrok śmierci”.

Od początku tej serii miałem przeczucie, że około roku 79 naszej ery we Włoszech miało miejsce ważne wydarzenie. Nie chcę zdradzać żadnych spoilerów, ale z moich badań wynika, że ​​rozsądnie byłoby, gdyby bohaterowie gladiatorów i ich miłosne strony omijali w tym czasie Neapol.

Coś tu podejrzanego

KATHRYN FLETT Mój tydzień telewizyjny: Rozbijanie przestępczości w Alpach Australijskich

Jeśli nie widziałem pierwszego sezonu Suspect na Channel 4, w drugim przyciągnęła mnie ponętna obsada. Jednak przetrwałem tylko kilka odcinków tego dziwacznego i intensywnego thrillera, zanim doszedłem do wniosku, że lepiej będzie spędzić czas gdzie indziej.

W wyniku nieprawdopodobnego obrotu wydarzeń ponura i słabo przygotowana interpretacja duńskiego sukcesu zaczyna się tam, gdzie kończy się jego początkowy sezon. Psycholog Susannah, grana przez Anne-Marie Duff, wraca do pracy zaledwie trzy tygodnie po stracie córki. Na progu spotyka nieznajomego Dominica Coopera, który szuka pomocy w rzuceniu palenia. Czy jednak jego prawdziwym zamiarem jest coś innego?

Pomimo imponującego składu, w którym występują Tamsin Greig, Ben Miller, Eddie Marsan i Gina McKee, polecam pominąć tę produkcję.

  • Aby mieć szansę na wygranie 50 funtów, prześlij nam swoje opinie na temat tych i innych programów na adres weekend@dailymail.co.uk 

2024-07-20 01:17