BitMEX przyznaje, że nie ustanawia zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy zgodnie z ustawą o tajemnicy bankowej

  • Założycielom BitMEX grożą kary za ignorowanie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i narażanie na szwank integralności finansowej Stanów Zjednoczonych w latach 2015–2020.
  • Pomimo wcześniejszych rozliczeń BitMEX przyznaje się do naruszeń BSA, podkreślając utrzymujące się problemy związane ze zgodnością z przepisami AML.

Jako doświadczony badacz z dużym doświadczeniem w zakresie przestępstw finansowych i zgodności z przepisami, niedawne przyznanie się BitMEX do naruszenia Ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) jest dla mnie głęboko niepokojące. Sprawa, którą nadzoruje sędzia okręgowy USA John G. Koeltl, uwypukla utrzymujące się problemy związane ze zgodnością z przepisami AML, które nękały firmę BitMEX w latach 2015–2020.

BitMEX przyznał się w sądzie przed sędzią Johnem G. Koeltlem do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) poprzez niewprowadzenie skutecznego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Według prokuratorów federalnych w latach 2015–2020 BitMEX działał bez solidnego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Damian Williams, prokurator USA, zwrócił uwagę, że postępowanie BitMEX stwarza istotne ryzyko dla systemu finansowego, ułatwiając pranie pieniędzy i łamanie sankcji, potencjalnie podważając jego stabilność.

Zastępca dyrektora ds. aktorstwa ds. zgodności w BitMEX, Christie M. Curtis, podkreśliła, że ​​firma celowo zignorowała protokoły przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), aby zwiększyć swoje dochody, w konsekwencji narażając amerykańskie rynki finansowe na ryzyko nielegalnymi transakcjami.

Odkryto, że twórcy BitMEX – Arthur Hayes, Benjamin Delo, Samuel Reed i początkowy pracownik Gregory Dwyer – celowo zlekceważyli przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i Poznaj swojego klienta (KYC).

Aby uzyskać dostęp do ich usług, wystarczył adres e-mail od klientów z USA, a firma wiernie obsługiwała klientów amerykańskich, pomimo wszelkich wymogów regulacyjnych.

Prokuratorzy ujawnili, że kadra kierownicza BitMEX podjęła celowe kroki w celu obejścia amerykańskiego prawa.

Inwestorzy amerykańscy otrzymali pozwolenie na korzystanie z ich platformy, oszukując jednocześnie bank co do prawdziwego zamiaru spółki zależnej, którym było przesyłanie dużych sum pieniędzy przez amerykański system finansowy.

Poprzednie działania prawne i odpowiedź BitMEX

Przeanalizowałem sytuację i odkryłem, że w 2021 r. firma BitMEX stanęła w obliczu wcześniejszych działań prawnych prowadzących do przyznania się do winy. W tym czasie zawarli ugodę z amerykańskimi organami regulacyjnymi, przyznając się do wykroczeń i zgadzając się zapłacić karę w wysokości 100 milionów dolarów.

W 2022 roku trzej założyciele przyznali się do postawionych w USA zarzutów, a każdy z nich zgodził się na karę w wysokości 10 milionów dolarów.

BitMEX nazwał najnowsze oskarżenie „starą wiadomością” na swojej platformie społecznościowej X, stwierdzając: 

„Identyczne oskarżenie postawione liderom naszej firmy w 2020 r. dotyczy działań BitMEX sprzed września tego roku.”

Firma przyznała, że ​​przyjęła opłatę BSA.

Dodatkowo będziemy domagać się szybkiego rozpatrzenia wyroku i twierdzić, że nie należy nakładać dodatkowych kar, gdyż założyciele spółki zapłacili już wysokie kary w ramach wcześniejszych uchwał.

Giełda podkreśliła, że ​​od przedmiotowego okresu poprawiły się jej standardy zgodności.

Prokuratorzy zwrócili uwagę, że BitMEX z siedzibą na Seszelach przyjmował amerykańskich klientów w celu zwiększenia zysków, nie przestrzegając jednak amerykańskich przepisów mających chronić system finansowy przed nadużyciami.

Jako inwestor kryptowalut ująłbym to w ten sposób: BitMEX powstał w 2014 roku. Twierdził jednak, że opuścił rynek amerykański w 2015 roku. Niestety, ich wysiłki, aby trzymać amerykańskich mieszkańców z dala od platformy, nie były wystarczająco silne .

Kierownictwo nadal promowało wymianę na konferencjach w USA.

Przedstawiciel prokuratorów ujawnił, że jeden z założycieli BitMEX kupił w Hongkongu firmę specjalnie zajmującą się obsługą transakcji w dolarach amerykańskich. Jednakże oszukali lokalny bank w Hongkongu co do prawdziwych zamiarów tej firmy.

To niewłaściwe postępowanie trwało do 2020 roku.

Prokurator USA Damian Williams stwierdził: 

Przyznane dzisiaj wykroczenie po raz kolejny podkreśla znaczenie przestrzegania amerykańskich przepisów prawnych przez firmy kryptowalutowe, jeśli chcą czerpać zyski z rynku amerykańskiego.

2024-07-15 14:47