Panetta z EBC ostro krytykuje Bitcoin i Ethereum

Jako badacz z wykształceniem ekonomicznym i doświadczeniem ściśle śledzącym działalność Europejskiego Banku Centralnego (EBC), nie mogę powstrzymać się od podzielenia się moim punktem widzenia na temat niedawnej krytyki Fabio Panetty na temat Bitcoina i Ethereum. Chociaż szanuję jego wiedzę fachową i pozycję członka Rady Prezesów EBC, zdecydowanie nie zgadzam się z jego oceną, że kryptowaluty nie mają wewnętrznej wartości lub nie są w stanie pełnić funkcji pieniężnych.


We wtorek na niedawnej konferencji w Rzymie Fabio Panetta, będący częścią organu zarządzającego Europejskiego Banku Centralnego, skrytykował Bitcoin i Ethereum, wiodące kryptowaluty.

Według słów Panetty te najlepsze kryptowaluty nie posiadają żadnej nieodłącznej wartości i nie są w stanie wykonywać obowiązków pieniężnych.

Wcześniej Panetta wyrażał obawy dotyczące negatywnych konsekwencji wydobycia Bitcoinów dla środowiska. Według U.Today w 2021 r. posunął się nawet do określenia Bitcoina jako „bardzo niebezpiecznego zwierzęcia”, co potencjalnie utrudnia globalne wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jako badacz badający rolę kryptowalut w finansach, spotkałem się ze stanowiskiem Panetty, że te cyfrowe waluty nie są potrzebne w naszym systemie finansowym. W szczególności wskazuje na przemysł wydobywczy, ale wyraża zaniepokojenie brakiem ochrony inwestorów i wszechobecnym problemem działalności przestępczej związanej z kryptowalutami.

Warto zauważyć, że prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde ma podobne poglądy co Panetta na temat kryptowalut. Według U.Today już w 2022 r. stwierdziła, że ​​aktywa cyfrowe nie mają żadnej wartości.

Bagatelizowanie obaw o inflację 

Na ostatniej konferencji Panetta zbagatelizowała pewne obawy dotyczące utrzymującej się inflacji kosztów usług.

Bankier centralny opowiada się za umiarkowaną obniżką stóp procentowych w nadchodzących tygodniach w następstwie decyzji Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp w czerwcu.

Obniżka stóp nastąpiła siedem miesięcy z rzędu, gdy w strefie euro występowały niższe dane o inflacji. 

Jako inwestor kryptowalutowy uważam, że złagodzenie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny (EBC) może potencjalnie być korzystne dla Bitcoina. Należy jednak zauważyć, że Rezerwa Federalna USA nie zainicjowała na razie żadnych obniżek stóp procentowych.

2024-07-09 22:08