Słynny filozof Yuval Noah Harari ostro krytykuje Bitcoina

Jako badacz z doświadczeniem w finansach i filozofii uważam, że spojrzenie Yuvala Noaha Harariego na Bitcoin i rolę zaufania w społeczeństwie jest intrygujące. Jego argument, że pieniądze są niezbędne do budowania zaufania między nieznajomymi, przemawia do mnie, ponieważ jest zgodny z moim rozumieniem historycznego rozwoju systemów finansowych.


Jako inwestor kryptowalutowy spotkałem się z różnymi spojrzeniami na naturę Bitcoina. Jednak ostatnio moją uwagę krytyczną zwrócił znany izraelski filozof Yuval Noah Harari. Opisał Bitcoin jako „moją walutę nieufności”, sugerując, że podchodzi do niego sceptycznie.

Harari argumentuje, że chociaż zwolennicy Bitcoina mogą mieć uzasadnione powody, aby zachować ostrożność wobec banków, ich decyzja o faworyzowaniu Bitcoina wynika przede wszystkim z głęboko zakorzenionej nieufności wobec instytucji ludzkich w ogóle.

Ten znany myśliciel wyraża zaniepokojenie, stwierdzając, że niepokojące jest to, że pieniądze, które tradycyjnie sprzyjają zaufaniu wśród nieznanych osób, zamiast tego wydają się być przyczyną problemów.

HOT Stories
Słynny filozof Yuval Noah Harari ostro krytykuje Bitcoina
Famous Philosopher Yuval Noah Harari Slams Bitcoin
SpaceX Hits Major Milestone, Community Expects DOGE to the Moon
Shiba Inu (SHIB) Whales Waking Up: Details
$4.9 Trillion Fidelity Pushes for Ethereum Spot ETF Approval

„Rozumiem przyczyny tej nieufności, ale jest to alarmujący rozwój” – stwierdził.

Jako inwestor kryptowalutowy zastanawiam się nad znaczeniem ludzkiego zaufania w świecie coraz bardziej zależnym od technologii. Rezonują ze mną słowa filozofa: Ludzie mają moc rządzenia światem, ponieważ nauczyliśmy się sobie ufać. Pojawia się jednak niepokój – jeśli całą wiarę położymy w algorytmach i technologiach, zamiast tego mogą one przejąć nad nami kontrolę. Kluczowe znaczenie ma dla nas znalezienie sposobów na zbudowanie niezawodnych instytucji ludzkich, które będą mogły budować zaufanie, wykorzystując jednocześnie moc technologii.

Mówiąc prościej, Harari wyjaśnia, że ​​podczas gdy rolnicy produkują żywność, a szewcy obuwie, rolą systemu finansowego jest budowanie zaufania między osobami, które mogą się nie znać, i umożliwienie im współpracy przy wspólnych przedsięwzięciach.

W przeszłości ludzie mieli niski poziom zaufania do instytucji takich jak banki i rządy, co powodowało, że przy tworzeniu pieniędzy polegali na złocie. Złoto, jako rzadki zasób, utrzymywało niewielką podaż pieniądza, ograniczając w ten sposób współpracę gospodarczą. Jak zauważył: „Początkowo panowała wielka nieufność wobec instytucji takich jak banki i rządy, co skłaniało ludzi do bicia monet ze złota. Niedobór złota oznaczał, że ilość pieniądza w obiegu była ograniczona, podobnie jak współpraca w zakresie gospodarka.”

W marcu Harari wyraził swoje obawy dotyczące wdrożenia sztucznej inteligencji (AI) w finansach. Uważał, że może to zwiększyć złożoność i niejasność regulacji finansowych dla ludzi. Rozsądniej byłoby, gdyby ludzie zapoznali się z funkcjonowaniem sztucznej inteligencji przed podjęciem próby jej uregulowania, zamiast włączać ją do systemu finansowego bez odpowiedniego nadzoru.

Z punktu widzenia Harariego współpraca między dużymi grupami ludzi opiera się przede wszystkim na wspólnych przekonaniach i mitach.

2024-05-21 21:10