Senat USA głosuje za uchyleniem polityki SEC w zakresie przechowywania kryptowalut – SAB 121 – ale…

  • Senat Stanów Zjednoczonych głosował za zniesieniem polityki SAB 121 dotyczącej przechowywania kryptowalut
  • Zwolennicy kryptowalut poparli to posunięcie, ale okaże się, czy prezydent USA zawetuje tę decyzję

Jako badacz z doświadczeniem w finansach i bardzo zainteresowany kryptowalutami, uważnie śledzę ostatnie wydarzenia dotyczące głosowania Senatu USA za uchyleniem polityki SAB 121 SEC. Polityka ta była przedmiotem kontrowersji od czasu jej wdrożenia dwa lata temu, ponieważ stwarzała wyjątkowe wyzwania dla banków inwestycyjnych chcących oferować usługi przechowywania kryptowalut na dużą skalę.


W czwartek w wyniku nieoczekiwanej współpracy Demokratów i Republikanów Senat USA przyjął ustawę unieważniającą kontrowersyjną politykę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dotyczącą biuletynu księgowego personelu 121 (SAB 121). SAB 121, inicjatywa SEC, została postrzegana przez krytyków jako przeszkoda dla banków inwestycyjnych w oferowaniu kompleksowych usług przechowywania kryptowalut.

Jako analityk uważam za intrygujące to, że Demokraci sprzymierzyli się z Republikanami, podejmując uchwałę o wycofaniu tej polityki większością głosów 60 do 38.

Należy wspomnieć, że przed podjęciem tej akcji Biały Dom wydał ostrzeżenie. Wyrazili obawę, że takie posunięcie może ograniczyć zdolność SEC do ochrony inwestorów kryptograficznych. Ponadto prezydent Joe Biden oświadczył, że w razie potrzeby skorzysta ze swojego prawa weta.

Reakcje społeczności na uchwałę SAB 121

Jako inwestor kryptowalut uważnie obserwuję rozwój sytuacji w związku z uchwałą, która trafi na biurko prezydenta Bidena. Prezydent zagroził, że ją zawetuje, a to będzie kolejny ważny test w tym procesie. W odpowiedzi na groźbę weta Stowarzyszenie Blockchain poczyniło dowcipny komentarz.

Jako inwestor kryptowalutowy nie mogę ignorować rzeczywistości, w której potencjał weta prezydenta rzuca cień na rosnącą świadomość wyborców, zwłaszcza młodszego pokolenia, dotyczącą znaczenia kryptowalut w naszej gospodarce i społeczeństwie.

Jako analityk podkreślałbym potencjalne konsekwencje takiego posunięcia z punktu widzenia Stowarzyszenia. W szczególności chciałbym zauważyć, że około połowa amerykańskich wyborców wyraża nieufność wobec polityków, którzy mieszają się z kryptowalutami.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Stanów Zjednoczonych wydała kontrowersyjną dyrektywę SAB 121 około dwa lata temu, w marcu 2020 r. W tych wytycznych zalecano podmiotom zarządzającym aktywami kryptograficznymi na rzecz osób trzecich, aby księgowały te aktywa w swoich bilansach.

W przeciwieństwie do tego, jak zwykle radzą sobie z tradycyjnymi akcjami, ci depozytariusze podchodzą do aktywów kryptograficznych w odmienny sposób. Niejednoznaczność wokół SAB 121 była znaczącym czynnikiem, który skłonił Nasdaq i BNY Mellon do ponownego rozważenia swojego zaangażowania w nadzór nad kryptowalutami. Oprócz wymogu posiadania znacznych rezerw finansowych w celu ochrony przed potencjalnymi stratami, ich obawy pogłębił brak jasności w SAB 121.

Krytycy od jakiegoś czasu wyrażają obawy dotyczące ryzyka związanego z znaczącą rolą Coinbase w branży depozytariuszy kryptowalut. Ponieważ Coinbase posiada klucze do 8 z 11 amerykańskich funduszy ETF typu spot na Bitcoin, rośnie przekonanie, że uchylenie SAB 121 może zmniejszyć to ryzyko poprzez wprowadzenie większej konkurencji i zmniejszenie zależności od jednego podmiotu jako punktu awarii.

Dyrektor generalny Bitwise, Hunter Horsley, tak powiedział po unieważnieniu:

Znaczna liczba amerykańskich prawodawców opowiada się za ostrożnym rozwojem kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. To nie jest tylko kilka głosów, ale raczej szeroki konsensus. Oczekuje się, że rok 2024 będzie początkiem powszechnego przyjęcia kryptowalut.

2024-05-17 16:08