Optymizm, Arbitrum i Wielokąt: Oto spojrzenie na stan L2

  • Optymizm prowadzi Arbitrum i Polygon w rankingach L2.
  • W zeszłym miesiącu ich zasoby natywne wykazywały słabą tendencję.

Jako badacz z doświadczeniem na rynku kryptowalut uważam, że ostatnie zmiany na platformach warstwy 2: Optimism, Arbitrum i Polygon są dość intrygujące. Według różnych raportów i analiz danych platformy te przodują w działalności rozwojowej i TVL (Total Value Locked) w ekosystemie zdecentralizowanych finansów (Defi).


Jako badacz badający obecny krajobraz rozwiązań warstwy 2 odkryłem, że Optymizm (OP) nabrał znacznego rozpędu dzięki dużemu stopniowi aktywności rozwojowej. Warto zauważyć, że Arbitrum (ARB) i Polygon (MATIC) również aktywnie przyczyniają się do realizacji najwyższej klasy projektów w tej przestrzeni.

Chociaż pojawiły się pewne wyzwania, bliższe spojrzenie na ostatnie ruchy cen tokenów OP, ARB i MATIC pozwala odkryć godne uwagi wzorce.

Optymizm, Arbitrum i Polygon w aktywności najlepszych deweloperów

Jako analityk danych badałem najnowsze osiągnięcia w sieciach warstwy 2, korzystając z danych firmy Santiment. Warto zauważyć, że Optimism wyróżnia się imponującym średnim wynikiem aktywności rozwojowej wynoszącym 540 w ciągu ostatniego miesiąca. Liczba ta podkreśla znaczną ilość trwającej pracy i udoskonaleń na ich platformie.

Trzecie miejsce zajął Arbitrum z notą 110, co świadczy o znaczących działaniach rozwojowych. Natomiast Polygon zajął ósme miejsce z niższym wynikiem 20,43, co sugeruje mniejszą aktywność w porównaniu do Optymizmu i Arbitrum.

Dodatkowo zaobserwowano korelację w ich całkowitej zablokowanej wartości (TVL).

Arbitrum liderem Optymizmu i Wielokąta w TVL

Bieżące badanie zagregowanej wartości, czyli TVL, utrzymywanej na platformach DeFi warstwy 2, jak podaje DefiLlama, odkryło pewne intrygujące wzorce.

Jako inwestor kryptowalutowy zauważyłem, że spośród trzech platform, które uważnie śledzę – Optimism, Ethereum i Solana – Optimism jest najbardziej aktywny w rozwoju. Jednakże jego całkowita zablokowana wartość (TVL) jest znacznie niższa niż w przypadku pozostałych, z TVL wynoszącą prawie 860 milionów dolarów.

Spośród trzech sieci Polygon może poszczycić się TVL (Total Value Locked) wynoszącą prawie 872 miliony dolarów, co jest znacząco wysokim wynikiem, po którym plasują się inne sieci. Warto zauważyć, że liderem jest Arbitrum z imponującym TVL wynoszącym ponad 1 miliard dolarów, który w okresie objętym analizą osiągnął poziom 2,5 miliarda dolarów.

Pomimo różnych kwot całkowitej zablokowanej wartości (TVL) na tych trzech platformach, wszystkie one odnotowały ostatnio spadek wartości TVL. Spadki te mogą wskazywać, że spada wartość projektów hostowanych na tych platformach lub że zmniejsza się wartość ich natywnych tokenów.

Ceny OP, ARB i MATIC wykazują słabe tendencje

1 maja zbadałem wzorce cen Optimism, Arbitrum i Polygon na rynku warstwy 2. Każdy z nich wykazywał odmienne zachowania cenowe.

Jako inwestor kryptowalutowy jestem podekscytowany, widząc, jak optymizm robi znaczące postępy i solidny wzrost wartości o ponad 10%. Ten podnoszący na duchu trend sprowadził cenę optymizmu kusząco blisko poziomu 2,80 dolara. Wzrostowy trend na początku miesiąca jest szczególnie zachęcający, biorąc pod uwagę słabe wyniki w kwietniu.

Jednak w momencie analizy odnotował spadek o ponad 2%, osiągając poziom około 2,71 USD.

Optymizm, Arbitrum i Wielokąt: Oto spojrzenie na stan L2

Zamiast „Z drugiej strony Arbitrum wykazywał trudniejszy trend z kolejnymi spadkami aż do 1 maja”, można powiedzieć: „Arbitrum przeszedł trudniejszą ścieżkę, doświadczając ciągłych spadków aż do 1 maja”. Dodatkowo, zamiast „Chociaż tego dnia próbowała osiągnąć skromny wzrost, zysk wyniósł mniej niż 1%”, można sparafrazować w następujący sposób: „Pomimo prób nieznacznego wzrostu tego dnia, jego wzrost był minimalny, ledwie sięgający 1%.

Obecnie Arbitrum doświadcza niewielkiego spadku wartości i można go znaleźć w okolicach ceny 1 dolara.

Optymizm, Arbitrum i Wielokąt: Oto spojrzenie na stan L2

Realistyczne czy nie, oto kapitalizacja rynkowa MATIC w ujęciu BTC

W kwietniu Polygon odnotował więcej spadków niż wzrostów. Początek maja przyniósł jednak pozytywną zmianę dla kryptowaluty, odnotowując wzrost o ponad 3%, co oscylowało wokół 0,6 dolara.

Obecnie spółka w dalszym ciągu utrzymuje zyski, notując minimalny wzrost poniżej 1%, a obecnie jej wycena mieści się w przedziale 0,6 dolara. Warto zauważyć, że spośród wszystkich zasobów warstwy 2 tylko Polygon wykazał w tym okresie dodatni wzrost.

Optymizm, Arbitrum i Wielokąt: Oto spojrzenie na stan L2

2024-05-02 18:15