Założyciel Cardano ujawnia kolejną dużą aktualizację dla ADA

Założyciel Cardano, Charles Hoskinson, w niedawnym tweecie ujawnił kolejną dużą aktualizację, która pojawi się w sieci Cardano.

Hoskinson podkreśla, że ​​Plutus V3, ogromne ulepszenie pojawiające się wraz z hard forkiem Chang, jako takie, które wnosi tak wiele do współdziałania Cardano dApps i blockchain.

Plutus V3 to ogromne uaktualnienie wprowadzane wraz z hardforkiem Chang, które wnosi tak wiele do współdziałania Cardano DApps i blockchain

— Charles Hoskinson (@IOHK_Charles) 12 lutego 2024 r.

Plutus Core to język skryptowy używany w łańcuchu bloków Cardano. Aktualizacja Vasil we wrześniu 2022 r. przyniosła aktualną wersję Plutus Core, Plutus V2.

Według oficjalnego artykułu na blogu Input Output Global (IOG), aktualizacja Plutus V3 poprawi możliwości kryptograficzne Plutus Core, umożliwiając Cardano spełnienie najnowszych standardów branżowych. Przypomnijmy, że aktualizacja Valentine sprzed roku dodała obsługę krzywych eliptycznych SECP (ECDSA i Schnorr).

Dodanie nowych prymitywów kryptograficznych do V3 pomoże programistom w spełnieniu najlepszych praktyk branżowych, przenoszeniu inteligentnych kontraktów z Ethereum i tworzeniu mostów sidechain.

Oprócz prymitywów kryptograficznych, w wersji Plutus V3 planuje się poprawić wydajność poprzez dodanie funkcji „sumy produktów” (SOP), umożliwiającej bezpośrednie kodowanie różnych typów danych. Ponadto wersja 3 zapewnia zaktualizowany kontekst skryptu, który umożliwia użytkownikom przeglądanie jednostek związanych z zarządzaniem CIP-1694.

Plutus V3 dodałby także zaawansowane prymitywy Plutusa, które zapewniają programistom więcej narzędzi i rozszerzają możliwości pisania inteligentnych kontraktów.

Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że Plutus V3 poprawi doświadczenia programistów poprzez zwiększenie wykorzystania inteligentnych kontraktów, zapewnienie wsparcia dla funkcji zarządzania i głosowania oraz promowanie interoperacyjności blockchain.

Plutus V3, który został wydany z węzłem Cardano v.8.8.0-pre, jest teraz dostępny w SanchoNet, wprowadzając społeczność Cardano w funkcje zarządzania CIP-1694 w kontrolowanym środowisku testnet.

2024-02-13 18:23