Udziały w kryptowalutach Lazarus Group o wartości 900 mln dolarów budzą obawy

W bardzo zmiennym krajobrazie kryptowalut działania znaczących podmiotów mogą mieć istotny wpływ na dynamikę rynku. Jeden z takich potężnych podmiotów, Lazarus Group, organizacja zajmująca się cyberhakowaniem wywodząca się z Korei Północnej (KRLD), zdołała zgromadzić znaczne udziały.

Czy Łazarz będzie HODL?

Grupa Lazarus, na którą w poprzednim roku nałożono sankcje ze strony Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA, ma historię przesiąkniętą cyberatakami związanymi z kryptowalutami.

Według danych Dune Analytics ich exploity doprowadziły do ​​kradzieży co najmniej oszałamiającej kwoty 900 milionów dolarów w ramach różnych napadów związanych z kryptowalutami.

Jeden szczególnie godny uwagi incydent miał miejsce 4 września, co zbiegło się z włamaniem do Stake. Tego pamiętnego dnia Grupa Lazarus odnotowała napływ środków w wysokości około 40 milionów dolarów, a znaczne alokacje zostały skierowane do Binance Coin [BNB], Ethereum [ETH] i Bitcoin [BTC].

Północnokoreańska jednostka zajmująca się cyberprzestępczością Lazarus Group, ukarana w zeszłym roku przez OFAC, była odpowiedzialna za kradzież co najmniej 900 milionów dolarów w postaci hacków związanych z kryptowalutami. Przyjrzyjmy się najważniejszym wskaźnikom.

To zasługa naszego @0xcarlosg za ten pulpit nawigacyjny @DuneAnalytics

/4

– 21.co (@21co__) 18 września 2023 r.

Schematy transakcji skrupulatnie stosowane przez Grupę Lazarus pozostały w zadziwiający sposób spójne ze sposobem działania stosowanym w poprzednich operacjach.

Szybko przekształcając swoje aktywa kryptograficzne w Bitcoin i Ethereum, byli znani z wysyłania znacznych sum za pośrednictwem usług mieszania, co stanowi podstawowy element ich wyrafinowanego aparatu do prania pieniędzy.

W chwili obecnej portfel kryptowalut Grupy Lazarus opiera się na trzech głównych aktywach cyfrowych:

    BTC: 57% udziałów
    ETH: 24% gospodarstw
    BNB: 18% gospodarstw

Warto zauważyć, że 22 sierpnia Federalne Biuro Śledcze (FBI) wydało surowe ostrzeżenie dotyczące przepływu około 1580 BTC powiązanych z grupą, podnosząc tym samym alarm w związku z możliwą próbą wypłaty tej znacznej sumy.

Jak radzą sobie waluty?

Podczas gdy ogromna podaż Bitcoina i Ethereum zapewnia pewien stopień odporności na potencjalną presję sprzedaży, perspektywa wyładowania swoich udziałów przez Grupę Lazarus może znacząco zmienić nastroje na rynku w niekorzystnym kierunku.

Warto zauważyć, że cena Bitcoina w chwili pisania tego tekstu wynosi 26 600 dolarów, po tym jak w ostatnich dniach odnotowała trend wzrostowy.

Ten zauważalny wzrost można przynajmniej częściowo przypisać zwiększonemu zainteresowaniu wielorybami kryptowalutowymi. Dane Glassnode ujawniły, że adresy zawierające więcej niż 1 Bitcoin osiągnęły nowy rekord wszechczasów.

Niemniej jednak to Binance Coin wydaje się najbardziej podatna na prawdopodobną presję sprzedaży ze strony Grupy Lazarus.

Binance, wybitna giełda kryptowalut będąca podstawą BNB, zmagała się z zawiłościami prawnymi i serią zwolnień, a zatem wyzwaniami, które mogłyby rzucić cień na nastroje związane z tokenem.

CoinEx robi postępy

Skłonność Grupy Lazarus do przeprowadzania cyberataków na ekosystem kryptowalut obejmuje obszerną kronikę nikczemnych exploitów. Najnowsze dane pokazały zaangażowanie grupy w włamanie na giełdę CoinEx.

Ponadto firma SlowMist zajmująca się cyberbezpieczeństwem wskazała potencjalne powiązania z Grupą Lazarus.

CoinEx w odpowiedzi na włamanie zainicjował kompleksową strategię, która kładła nacisk na najwyższe bezpieczeństwo i niezachwianą przejrzystość. Jednoznacznie odrzucili wszelkie twierdzenia o wznowieniu usług wypłat jako fałszywe i przestrzegli użytkowników przed angażowaniem się w takie zwodnicze wiadomości.

CoinEx starannie zapewniał użytkowników o całkowitym bezpieczeństwie i integralności ich aktywów. Oświadczyli również, że zobowiązani są do priorytetowego traktowania bezpieczeństwa w stosunku do ponownej aktywacji funkcji wypłat.

#CoinExResponseUpdate – aktualizacja postępu prac zespołu CoinEx 18 września (szczegóły w wątkach)

Uwaga: wszelkie twierdzenia, że ​​CoinEx wznowił usługi wypłat, są fałszywe i mają związek z oszustwem. Prosimy o zgłaszanie nam takich wiadomości i nie angażowanie się w taką komunikację.

– CoinEx Global (@coinexcom) 18 września 2023 r.

Poza incydentem na CoinEx, kartoteka Grupy Lazarus może pochwalić się powtarzającym się wzorcem działalności przestępczej. Zanim skupili się na Stake, zorganizowali napad na 60 milionów dolarów, którego celem byli dostawcy płatności kryptowalutowych Alphapo i CoinsPaid.

W czerwcu dokonali swojego magnum opus roku, wyprowadzając oszałamiającą kwotę 100 milionów dolarów od kolejnego dostawcy portfeli, Atomic Wallet. Co więcej, jak szczegółowo opisano w raporcie Reuters, Grupa Lazarus zinfiltrowała amerykańską firmę informatyczną o nazwie JumpCloud.

2023-09-19 14:33