Tether zamraża USDT: jaką rolę odegrały oszustwa romantyczne

  • Fundusze były powiązane z globalnym syndykatem przestępczym znanym z przeprowadzania oszustw związanych z rozbojem świń.

Emitent monet Stablecoin, Tether [USDT], współpracował z giełdą kryptowalut OKX [OKB] i Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ), aby dobrowolnie zamrozić 225 milionów tokenów USDT powiązanych z globalnym syndykatem zajmującym się handlem ludźmi.

Jak wynika z komunikatu prasowego firmy stojącej za monetą typu stablecoin o wartości 88 miliardów dolarów, było to największe w historii zamrożenie USDT.

Zainteresowane strony ściśle współpracowały, aby śledzić przepływ nielegalnych funduszy kryptograficznych, korzystając z narzędzi firmy Chainalytic zajmującej się analizą blockchain. Jak wynika z danych Lookonchain, zamrożone aktywa o wartości 225 milionów dolarów zostały rozłożone w 37 portfelach.

Tether stwierdził, że przedmiotowe portfele znajdowały się na rynku wtórnym i nie należały do ​​jego klientów. Wyjaśniono, że będzie współpracować z agencjami w celu odblokowania portfeli, które nie łamią żadnych przepisów.

Uwaga na romans!

Z dodatkowych informacji wynika, że ​​przestępcy działali w Azji Południowo-Wschodniej. Wyłudzili fundusze, korzystając z jednego z najszybciej rozwijających się oszustw finansowych w świecie kryptowalut – oszustwa związanego z ubojem świń.

Dla niewtajemniczonych: oszustwo inwestycyjne polega na tym, że oszuści kontaktują się z ofiarami za pośrednictwem aplikacji randkowych i mediów społecznościowych. Po zdobyciu ich zaufania oszuści namawiają ofiary do zainwestowania w platformę polecaną przez tych pierwszych.

Jednak po zdobyciu wystarczających środków na fałszywej platformie oszust znika, zabierając ze sobą wszystkie pieniądze. Tokeny USDT z tych portfeli są następnie wysyłane do giełdy OKX.

Jak wynika z badania Binance, liczba zgłoszonych przypadków tzw. oszustwa związanego z ubojem świń podwoiła się w latach 2022–2023. Federalne Biuro Śledcze (FBI) wielokrotnie ostrzegało ludzi, aby uważali na tego typu oszustwa internetowe.

Dobre sygnały dla branży

Sprawa posłużyła jako klasyczny przykład współpracy między firmami kryptograficznymi a organami ścigania w celu powstrzymania przestępczego wykorzystania zasobów cyfrowych.

Co więcej, przejrzysty charakter łańcuchów bloków odegrał kluczową rolę w lokalizowaniu portfeli. Nie trzeba dodawać, że wszystkie transakcje są otwarte dla opinii publicznej i każdej zainteresowanej agencji rządowej.

2023-11-21 12:39