Tajlandia opodatkowuje zagraniczne dochody z handlu kryptowalutami

Tajlandia planuje opodatkować dochody zagraniczne, w tym z handlu kryptowalutami, jak poinformował Bangkok Post 19 września.

Wśród nich nowe cele prawne obejmują osoby zamieszkałe w kraju, które handlują na zagranicznych giełdach za pośrednictwem zagranicznych domów maklerskich, handlowcy kryptowalutami oraz lokalni obywatele posiadający rachunki zagraniczne.

Departament Skarbowy Tajlandii orzekł, że osoba mieszkająca w Tajlandii przez maksymalnie 180 dni w roku i uzyskująca dochody za granicą musi złożyć podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z sekcją 48 kodeksu skarbowego. Nowa zasada zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Wcześniej Tajlandia opodatkowywała jedynie dochody zagraniczne przekazywane Tajlandii w roku zarobkowym.

Anonimowe źródło w Ministerstwie Finansów powiedziało Bangkok Post:

„Zasadą opodatkowania jest to, że musisz płacić podatek od dochodów uzyskanych za granicą, niezależnie od sposobu ich uzyskania i niezależnie od roku podatkowego, w którym te pieniądze zostały zarobione.”

Wydaje się, że podatek od kryptowalut jest głównym zmartwieniem władz w Tajlandii.

FTX i inne katastrofy prowadzą do zaostrzenia polityki

O ile sugerują jej ostatnie działania, Tajlandia prowadzi rygorystyczną politykę regulacyjną dotyczącą kryptowalut.

W kwietniu ubiegłego roku ten kraj Azji Południowo-Wschodniej zakazał używania kryptowalut jako formy płatności. Nakazał, aby klienci mogli inwestować w kryptowaluty wyłącznie jako aktywa.

W styczniu 2023 r. tajski organ regulacyjny wydał nowy zestaw przepisów dotyczących kryptowalut dla depozytariuszy kryptowalut w następstwie upadku giełdy kryptowalut FTX [FTT] z siedzibą na Bahamach w listopadzie 2022 r. Jedno ze środków wymagało od platform kryptowalut przedstawienia planu awaryjnego w przypadku, gdy nieprzewidziane zdarzenie narazi aktywa na ryzyko.

W lipcu tajski organ regulacyjny zakazał giełdom kryptowalut świadczenia usług pożyczkowych. Nakazał również zastrzeżenie dotyczące ryzyka handlowego związanego z handlem kryptowalutami, które musi być wyraźnie widoczne dla klientów.

W sierpniu zamożny potentat biznesowy Srettha Thavisin został premierem kraju. Podczas kampanii wyborczej Thavisin obiecał „zrzut” o wartości 300 dolarów każdemu obywatelowi Tajlandii w wieku 16 lat i więcej.

Przed wejściem do polityki Thavisin był dyrektorem generalnym Sansiri, wiodącej tajlandzkiej firmy z branży nieruchomości. Firma posiada 15% udziałów w platformie przyjaznej kryptowalutom XSpring Capital. Za pośrednictwem XSpring Sansiri rozpoczęło wydawanie tokena kryptograficznego SiriHub Token w 2021 r. Thavisin zrezygnował ze swoich obowiązków korporacyjnych, gdy zajął się polityką.

W zeszłym tygodniu Chainalytic umieścił Tajlandię na dziesiątym miejscu w swoim Global Crypto Adoption Index za rok 2023.

Ciekawie będzie obserwować kierunek, w jakim Tajlandia realizuje swoją politykę kryptograficzną, biorąc pod uwagę, że kraj ten ma lidera pro-krypto i całkiem dobrze przyzwyczaił się do kryptowalut.

2023-09-19 17:11