Rząd USA publikuje oświadczenie w sprawie Binance, podczas gdy CZ żegna się

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wreszcie wydał oficjalne oświadczenie w sprawie zarzutów postawionych największej giełdzie kryptowalut – Binance i jej byłemu dyrektorowi generalnemu – Changpengowi Zhao. Rząd USA osiągnął dziś wcześniej porozumienie z obiema stronami, przy czym CZ jako pierwszy przyznał się do zarzutów, a następnie firma kryptograficzna.

Co więcej, w ramach umowy nałożono jedną z najcięższych kar na podmiot kryptograficzny, a Binance musiało zapłacić łącznie ponad 4 miliardy dolarów. Co więcej, nawet CZ musiała zapłacić grzywnę w wysokości 50 milionów dolarów. Sprawa zostanie skierowana do Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC), aby zwolniła ją z zarzutów postawionych giełdzie i jej założycielowi.

Na konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj po rozprawie sądowej, rząd zasygnalizował naruszenia sankcji i usługi giełdy kryptowalut świadczone klientom w USA pomimo twierdzenia, że ​​opuściła rynek. Janet Yellen – sekretarz skarbu USA – również stwierdziła, że ​​giełda świadomie zatajała informacje przed organami regulacyjnymi, pomimo sygnalizowania podejrzanych transakcji.

Co więcej, urzędnicy ujawnili, że giełda znała również platformę wykorzystywaną przez organizacje terrorystyczne, takie jak Hamas, Al-Kaida i ISIS.

CZ Binance żegna się

Tymczasem Changpeng Zhao, popularnie znany jako CZ, żegnał się dziś ze stanowiskiem dyrektora generalnego Binance na X. Były dyrektor stwierdził, że to posunięcie było „słuszną decyzją”. Powiedział,

„Ale wiem, że tak należy zrobić. Popełniłem błędy i muszę wziąć na siebie odpowiedzialność. Jest to najlepsze dla naszej społeczności, dla Binance i dla mnie. Binance nie jest już dzieckiem. Nadszedł czas, abym pozwolił mu chodzić i biegać. Wiem, że Binance będzie nadal się rozwijać i wyróżniać się dzięki głębokiej bazie, jaką posiada.”

Warto zauważyć, że chociaż ugoda faktycznie nakłada na CZ rezygnację ze stanowiska dyrektora generalnego, zakaz obowiązuje tylko przez trzy lata. Może to oznaczać, że Zhao będzie mógł wrócić na stanowisko na czas.

Po odejściu CZ ze stanowiska dyrektora generalnego rolę tę przejmie teraz Richard Teng – były globalny dyrektor ds. rynków regionalnych. Warto zauważyć, że Teng był dyrektorem generalnym Urzędu Regulacji Usług Finansowych w Abu Dhabi Global Market (ADGM), zanim dołączył do Binance.

To zaszczyt i z największą pokorą wkraczam w rolę nowego dyrektora generalnego Binance.

Obsługujemy największą na świecie giełdę kryptowalut pod względem wolumenu. Zaufanie, jakim obdarzyło nas 150 milionów użytkowników i tysiące pracowników, to odpowiedzialność, którą traktuję poważnie i którą trzymam…

– Richard Teng (@_RichardTeng) 21 listopada 2023 r.

Mówiąc o tym, co dalej, CZ oświadczył, że nie będzie już pełnił funkcji dyrektora generalnego w kolejnym start-upie, dodając, że najpierw zrobi sobie przerwę. Stwierdził także,

„W związku z tym z dumą pragnę zauważyć, że w naszych uchwałach z agencjami amerykańskimi: – nie zarzucają one Binance sprzeniewierzenia środków użytkowników oraz – nie zarzucają Binance udziału w jakichkolwiek manipulacjach na rynku. Fundusze są SAFU! W związku z tym nie mogę się doczekać, aż nowe kierownictwo przejmie stery. Dołączcie do mnie i pogratulujcie Richardowi jego zasłużonego awansu. Dalej!”

2023-11-22 00:23