Oszustwo OneCoin: prawnik „CryptoQueen” odmówił nowego procesu

Amerykański sędzia okręgowy odrzucił wniosek o nowy proces dla Marka Scotta, prawnika oskarżonego o wypranie 400 milionów dolarów w wyniku oszustwa związanego z kryptowalutą OneCoin, podał Bloomberg.

W listopadzie 2019 roku sąd uznał Scotta za winnego prania pieniędzy i oszustw bankowych. Prokuratorzy twierdzili, że Scott zarobił prawie 50 milionów dolarów dzięki fałszywemu funduszowi przetwarzającemu płatności uzyskane nielegalnie w ramach programu OneCoin.

Scott argumentował, że w momencie jego uruchomienia nie był świadomy oszukańczego charakteru programu OneCoin. Nalegał, aby sędzia Edgardo Ramos nie pobierał od niego opłat za utworzenie funduszu, który prał fundusze założyciela OneCoin, Ruji „CryptoQueen” Ignatova.

Jego prawnicy wskazali także, że brat Ruji Ignatova, Konstantin, świadek oskarżenia, złożył wcześniej przed sądem fałszywe zeznania.

Sędzia jednak stanowczo stwierdził, że orzeczenie jest właściwe, stwierdzając, że nie jest przekonany, że „niewinna osoba mogła zostać skazana” pomimo fałszywych zeznań świadka.

Prawnicy Scotta postanowili odwołać się od wyroku rozczarowani, że sąd zignorował „bezsporne dowody” fałszywych zeznań.

To dość twarde stanowisko nie jest niczym nowym dla sędziego Ramosa. W zeszłym tygodniu skazał współzałożyciela OneCoin, Karla Sebastiana Greenwooda, na 20 lat więzienia i grzywnę w wysokości 300 milionów dolarów.

OneCoin oszukał 3,5 miliona osób na 4 miliardy dolarów

Od czasu jego uruchomienia w Bułgarii w 2014 r. oszustwo kryptowalutowe OneCoin oszukało 3,5 miliona osób na kwotę 4 miliardów dolarów. Zespół oszustów nie tylko porównał token OneCoin do Bitcoina [BTC], ale także nazwał go „zabójcą Bitcoina”.

Drugi współzałożyciel i globalna twarz oszustwa, Ruja „CryptoQueen” Ignatova, pozostaje na wolności. „CryptoQueen” pozostaje na liście najbardziej poszukiwanych osób Federalnego Biura Śledczego (FBI).

Innym członkom powiązanym z oszustwem kryptowalutowym OneCoin postawiono zarzuty, uznano ich za winnych lub uciekają.

2023-09-19 11:03