Kolejny tydzień, kolejna smutna historia hacków blockchain

Chociaż przedłużająca się bessa w dalszym ciągu wystawia na próbę cierpliwość entuzjastów kryptowalut, nie była w stanie uchronić branży blockchain przed drapieżnymi zamiarami hakerów.

Brak wytchnienia od naruszeń bezpieczeństwa

Według firmy SlowMist zajmującej się bezpieczeństwem blockchain, w zeszłym tygodniu wykryto wiele przypadków exploitów w okresie od 23 do 29 września. Łącznie 18 włamań spowodowało utratę kryptowalut o wartości ponad 208 milionów dolarów.

SlowMist dodał, że we wspomnianym okresie najczęściej wykorzystywanymi wektorami ataków były luki w zabezpieczeniach i incydenty phishingowe.

Pod względem skali wyróżniał się włamanie do bazy danych dostawcy usług w chmurze Mixin Network warte 200 milionów dolarów. W chwili pisania tego tekstu metoda ataku była nieznana, a SlowMist współpracował ze stroną dotkniętą, aby odkryć pierwotną przyczynę.

Zespół Mixin zawiesił działalność handlową w sieci, ale zapewnił użytkowników, że trwają prace nad rozwiązaniem pozwalającym odzyskać skradzione aktywa.

Drugim głośnym celem była giełda kryptowalut HKX, dawniej Huobi. Jeden z jego gorących portfeli został naruszony, co spowodowało utratę Ethereum [ETH] o wartości 8 milionów dolarów.

Doradca HTX, Justin Sun, powiedział, że straty poniesione w wyniku ataku zostały pokryte, a fundusze użytkowników są bezpieczne.

Szersze dane podkreślają powagę problemu

W chwili pisania tego tekstu łączna kwota strat spowodowanych włamaniami związanymi z blockchainem od 2012 roku osiągnęła prawie 31 miliardów dolarów. Jak pokazano poniżej, lata 2019 i 2021 były najczęściej celem pozbawionych skrupułów graczy.

Kolejny tydzień, kolejna smutna historia hacków blockchain

Chociaż w ostatnich latach liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem wyraźnie spadła, było to głównie spowodowane bessą i ogólnym spadkiem środków zablokowanych w inteligentnych kontraktach. Niemniej jednak w 2023 r. odnotowano znaczną liczbę ataków, w wyniku których doszło do kradzieży o wartości prawie 2 miliardów dolarów.

Straty te były wynikiem 318 włamań od początku roku do chwili wydania publikacji.

SlowMist przeanalizował także straty według kategorii, aby ustalić, który sektor rynku był najbardziej dotknięty exploitami. Najbardziej atakowanymi podmiotami były giełdy kryptowalut, które odpowiadały za blisko 36% ogółu strat. Do tej pory zgłoszono łącznie 127 incydentów włamań.

Ponadto najbardziej preferowanym sposobem ataków hakerów były luki w umowach, wyciąganie dywanika i ataki na pożyczki błyskawiczne. Prawie 13% wszystkich przypadków włamań stanowiły luki w umowach.

Kolejny tydzień, kolejna smutna historia hacków blockchain

2023-10-02 16:39