Kanada otwiera dyskusje na temat ekspozycji na kryptowaluty, więcej w środku

Biuro Superintendenta Instytucji Finansowych (OSFI) w Kanadzie zwróciło się o konsultacje w sprawie publicznego ujawniania ekspozycji na aktywa kryptograficzne przez instytucje finansowe podlegające regulacjom federalnym (FRFI). Okres konsultacji kończy się 31 stycznia 2024 r.

OSFI stwierdziło, że opracowało swoje wytyczne dotyczące ekspozycji na kryptowaluty w odpowiedzi na propozycje opublikowane przez Bazylejską Komisję Nadzoru Bankowego w grudniu 2022 r. Konsultacje zostały jednak przewidziane w budżecie federalnym na 2023 r.

Kanada zaproponowała w lipcu podobne wytyczne dla sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Również i tym razem został on sporządzony w odpowiedzi na ten sam zestaw propozycji Komitetu Bazylejskiego.

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego jest częścią Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Komitet, składający się z banków centralnych i władz finansowych z 28 jurysdykcji, stanowi forum współpracy regulacyjnej w kwestiach nadzoru bankowego.

W grudniu 2022 r. Komitet wydał ostateczny standard ostrożnościowy zawierający szczegółowe wytyczne dotyczące ujawniania informacji. Decyzja została podjęta po upadku FTX [FTT] w listopadzie 2022 r.

Upadek banków przyjaznych kryptowalutom

Branża kryptowalut w USA i na całym świecie była świadkiem ogromnego zamieszania na początku tego roku z powodu upadku kilku banków z ekspozycją na aktywa kryptograficzne.

Przyjazny kryptowalutom Bank Doliny Krzemowej (SVB) upadł w marcu, kiedy jego spółka dominująca zaczęła słabo notować na giełdzie. Wkrótce potem różne firmy kryptograficzne zaczęły wycofywać swoje środki z banku.

Silvergate Bank, kolejna instytucja bankowa skupiona na kryptowalutach, mniej więcej w tym samym czasie zdecydowała się zaprzestać działalności i zlikwidować swoje aktywa. W ciągu kilku dni władze Nowego Jorku zamknęły przyjazny kryptowalutom Signature Bank, co spowodowało zamknięcie jego działalności.

Finansowanie kryptowalut stale spadało

AMBCrypto postanowiło także przyjrzeć się obecnym trendom finansowania w sektorze kryptowalut. Według danych dostępnych na Rootdata, finansowanie kryptowalut nadal spada w ciągu ostatnich trzech kwartałów. W rzeczywistości kwota finansowania spadła o 30% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r. do trzeciego kwartału 2023 r.

Kanada otwiera dyskusje na temat ekspozycji na kryptowaluty, więcej w środku

Chociaż giełda Blockchain.com dopiero niedawno zebrała 110 milionów dolarów, entuzjazm nie jest już taki sam. Wydaje się, że na razie większość instytucji chce utrzymać niską ekspozycję na aktywa kryptograficzne.

2023-11-21 17:22