FTX składa pozew przeciwko rodzicom SBF, zarzucając oszustwo na kwotę 30 milionów dolarów

FTX złożyła pozew przeciwko rodzicom swojego założyciela, Sama Bankmana-Frieda [SBF]. 18 września giełda złożyła skargę przeciwko Allanowi Bankmanowi i Barbarze Fried, oskarżając ich o zorganizowanie części oszustwa FTX i niewłaściwe przekazanie spółce ponad 30 milionów dolarów.

W pozwie twierdzono, że Bankman i Fried wykorzystali swój status poufnych informacji w FTX do gromadzenia majątku osobistego, podczas gdy firma borykała się z zawirowaniami finansowymi i ostatecznie upadła w listopadzie 2022 r.

Do głównych zarzutów postawionych Bankmanowi należało między innymi naruszenie obowiązków powierniczych oraz pomocnictwo w oszustwie. Z drugiej strony oskarżyli Frieda o bezpodstawne wzbogacenie oraz pomocnictwo w oszustwie. Dotyczyły one przede wszystkim jej działalności związanej ze zbieraniem funduszy na cele polityczne.

W szczególności ze skargi wynikało, że Joseph Bankman i Barbara Fried otrzymali znaczne korzyści kosztem spółki FTX. Obejmuje to oszałamiający prezent w gotówce w wysokości 10 milionów dolarów, posiadanie luksusowej nieruchomości o wartości 16,4 miliona dolarów na Bahamach, darowizny o wartości ponad 5 milionów dolarów skierowane na Uniwersytet Stanforda (gdzie oboje pracują) i inne korzyści – a wszystko to przy świadomości lub przymknięciu oka. zwracać uwagę na oznaki kłopotów finansowych i nieprawidłowości w FTX.

Allan Bankman i Barbara Fried oskarżeni o sprzeniewierzenie

Allan Joseph Bankman rzekomo pełnił kluczowe role doradcze w FTX, które mogły umożliwić mu wprowadzenie kontroli. Z raportów wynika, że ​​wielokrotnie ignorował sygnały ostrzegawcze związane z niewłaściwym wykorzystaniem środków klientów i oszukańczymi praktykami.

Co więcej, Bankman rzekomo ułatwił przekierowanie ponad 5,5 miliona dolarów darowizn FTX na rzecz swojego pracodawcy, Uniwersytetu Stanforda. Podobno doradził także, aby przekazać prezent w wysokości 10 milionów dolarów, aby uniknąć podatków.

W tym okresie Bankman wziął urlop w Stanford, aby skupić się na FTX. Podobno lobbował także za znaczną podwyżką wynagrodzenia swojego syna, Sama Bankman-Frieda.

Mówi się, że Bankman wzbogacił się dzięki ekstrawaganckim podróżom, występom w reklamach FTX i innym korzyściom.

W przypadku Barbary Fried w skardze stwierdzono, że wywierała ona presję na SBF i innych dyrektorów FTX, aby przekazali datki na cele polityczne na rzecz Mind the Gap, komitetu działań politycznych, którego była współzałożycielką.

Nacisk ten doprowadził do wielu darowizn, które rzekomo naruszyły przepisy dotyczące finansowania kampanii, w tym wykorzystanie dawców słomy do ukrycia źródła funduszy.

Podmioty FTX starają się obecnie odzyskać rzekome niewłaściwe przelewy i świadczenia, które otrzymali Bankman i Fried. Podnieśli roszczenia z tytułu oszukańczego przekazania majątku, naruszenia obowiązku powierniczego, bezpodstawnego wzbogacenia i innych przyczyn powództwa.

John Deaton budzi obawy

Tymczasem John Deaton, prawnik reprezentujący posiadaczy Ripple [XRP], wyraził obawy dotyczące sposobu, w jaki Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) prowadzi śledztwo przeciwko Samowi Bankmanowi-Friedowi.

W szczególności Deaton był przekonany, że Departament Sprawiedliwości wykazywał w tej sprawie selektywne egzekwowanie prawa, faworyzując określone osoby i podmioty powiązane z SBF, nie podejmując jednak przeciwko nim żadnych działań.

Deaton zasugerował, że gdyby rodzicom SBF nie towarzyszyły powiązania polityczne, groziłoby im aresztowanie. Podkreślił, że na brak działań prawnych przeciwko nim mogą mieć wpływ ich powiązania polityczne i darowizny na rzecz Partii Demokratycznej.

Departament Sprawiedliwości jest zagrożony i podobnie jak SEC, a także prawie każda inna agencja federalna, wymaga oczyszczenia i przekształcenia. Nie dajcie się zwieść, gdyby rodzice SBFraud nie byli powiązani z @ewarren i nie byli ogromnymi darczyńcami na rzecz Partii Demokratycznej (matka SBF prowadzi PAC),…

— John E. Deaton (@JohnEDeaton1) 16 września 2023 r.

2023-09-19 16:07