Efekt ETF: jak w zeszłym tygodniu napływ środków do aktywów cyfrowych przekroczył 1 miliard dolarów

Jak wynika z najnowszego raportu firmy zarządzającej aktywami cyfrowymi CoinShares, fundusze aktywów cyfrowych odnotowały napływ środków netto drugi tydzień z rzędu.

Odbicia na rynku kryptowalut i to jak!

W zeszłym tygodniu na rynku kryptowalut dokonano inwestycji o łącznej wartości ponad miliarda, co stanowi wzrost o 55% w porównaniu z tygodniem poprzednim.

Efekt ETF: jak w zeszłym tygodniu napływ środków do aktywów cyfrowych przekroczył 1 miliard dolarów

Według najnowszych danych łączny napływ środków od początku 2024 r. sięgnął 2,7 mld dolarów. Co więcej, łączna wartość zarządzanych aktywów (AuM) wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch lat wynoszącego 59 miliardów dolarów.

Należy pamiętać, że AuM jest uważane za ważny gradient wyników funduszu. Wyższa wartość AuM zwykle przyciąga dalsze inwestycje.

Spotowe fundusze ETF napędzają wzrost

Fundusze powiązane z Bitcoinem [BTC] przyciągnęły prawie 98% całkowitych wypływów w zeszłym tygodniu, zwiększając napływ od początku roku do 2,5 miliarda dolarów.

Duża część akcji skupiała się wokół kilkunastu różnych spotowych ETF-ów Bitcoin w USA, które w zeszłym miesiącu uzyskały zgodę organów regulacyjnych.

Od momentu wprowadzenia na rynek nowo wyemitowane fundusze ETF przyniosły wpływy o wartości 2,8 miliarda dolarów. Z drugiej strony, odpływy z funduszu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), który przekształcił się w spotowy ETF, spadały.

Zostało to poparte danymi zebranymi przez AMBCrypto z SoSo Value. Jak widać, dzienne odpływy z funduszu spadły o 92% w stosunku do szczytu z 22 stycznia.

Chociaż było to mile widziane zjawisko, w raporcie przestrzeżono przed potencjalną likwidacją udziałów o wartości 1,6 miliarda dolarów upadłego pożyczkodawcy kryptowalutowego Genesis Global. Takie wydarzenie mogłoby wywrzeć znaczną presję spadkową na rynek.

Inne produkty kryptograficzne również widzą popyt

Tymczasem fundusze powiązane z innymi głównymi kryptowalutami, takimi jak Ethereum [ETH] i Cardano [ADA], również odnotowały znaczny napływ, wynoszący odpowiednio 16 milionów dolarów i 6 milionów dolarów.

Według CoinMarketCap wzrost inwestycji nastąpił po imponującym wzroście cen monet, które w ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowały wzrost o 6,8%.

2024-02-13 09:43