„Bitcoin to porażka” – stwierdził autor „Czarnego łabędzia” Taleb 3 lata temu

Uczony i ekspert w zakresie zarządzania ryzykiem, autor bestsellerów, w tym „Czarny łabędź” i „Antifragile”, Nassim Nicholas Taleb nagle wycofał się ze swojego pro-Bitcoinowego stanowiska dokładnie trzy lata temu, aby stać się surowym krytykiem BTC.

Stało się to kilka miesięcy przed tym, jak Bitcoin osiągnął swój pierwszy rekord wszechczasów w 2021 r. – 63 000 dolarów.

Argumenty Taleba przeciwko Bitcoinowi

W swoim tweecie opublikowanym 12 lutego 2021 r. Taleb stwierdził, że zaczął pozbywać się swoich zasobów Bitcoinów. Wyjaśniając, dlaczego zaczął to robić, uczony napisał, że „waluta nigdy nie powinna być bardziej zmienna niż to, co się za nią kupuje i sprzedaje”.

Taleb zwrócił także uwagę, że „w BTC nie da się wycenić towaru”, dlatego Bitcoin okazał się „porażką” pod tym względem.

Pozbyłem się moich BTC. Dlaczego? Waluta nigdy nie powinna być bardziej zmienna niż to, co się za nią kupuje i sprzedaje.Nie można wyceniać towarów w BTCPod tym względem jest to porażka (przynajmniej na razie ). Został przejęty przez Covida zaprzeczającego socjopatom i wyrafinowaniu ameb— Nassim Nicholas Taleb (@nntaleb) 12 lutego 2021 r.

Kolejną rzeczą, za którą znany autor „Czarnego Łabędzia” zaczął krytykować Bitcoina, był jego brak przejrzystości i możliwość wykorzystania go do uchylania się od płacenia podatków i prania pieniędzy – Taleb wymienił te kryteria jako główne czynniki, od których zależy atrakcyjność kryptowaluty. Rzecz w tym, że mówi wtedy, że „BTC jest łatwiejszy w obsłudze niż gotówka”. Nawet złoto może być trudne do przetworzenia – „Możesz anonimizować złotą monetę, przetapiając ją. Możesz przerobić łyżkę”, ale nie Bitcoin.

2) Drugi problem, którego pierwotniaki BTC nie dostrzegają: atrakcyjność kryptowaluty zależy od pewnej nieprzejrzystości, jej zdolności do ułatwiania oszustw podatkowych i prania pieniędzy.Możesz anonimizować złotą monetę poprzez przetapianie go. Możesz przerobić łyżkę.BTC jest łatwiejszy w obsłudze niż gotówka.#Lindy — Nassim Nicholas Taleb (@nntaleb) 13 lutego 2021 r.

Poza tym Taleb zwrócił uwagę, że zmienność Bitcoina nie maleje z biegiem czasu ani nawet jeśli cena zaczyna rosnąć.

„Bitcoin zawiódł jako zabezpieczenie przed bankami”

Zapytany, czy Bitcoin odniósł sukces jako „aktywo i zabezpieczenie przed nieodpowiedzialności banku centralnego”, Taleb odpowiedział, że tutaj BTC również poniosło porażkę.

Na początku 2023 r. Stany Zjednoczone dotknął kryzys bankowy, w wyniku którego upadły Silvergate, Silicon Valley Bank, Signature Bank i First Republic Bank; prawie wszyscy zostali uratowani przez rząd USA.

Podczas tych wydarzeń globalna flagowa kryptowaluta wzrosła z 23 000 dolarów do ponad 30 000 dolarów.

Poza tym Taleb nigdy nie komentował zatwierdzania spotowych ETF-ów Bitcoin. Według wielu ekspertów rynkowych, w tym anioła biznesu Anthony’ego Pompliano, „Wall Street kocha Bitcoin”.

Zaczęło się to od zatwierdzenia wyżej wymienionych funduszy ETF miesiąc temu. Według Pompliano dwa z nich odnotowały w pierwszym miesiącu wpływy o wartości 3 miliardów dolarów wśród 5500 funduszy ETF uruchomionych w ciągu ostatnich 30 lat.

2024-02-13 16:41